"ספר האהבה"/ מאת יונדב קפלון

ספר האהבה/ ביקורת מאת חגי הופר

"ספר האהבה – הגות, מסורת, חוויה" מאת יונדב קפלון (ידיעות, 2016) הוא אוסף קטעים קצרים שאסף קפלון, העוסקים בנושא האהבה על כל שלביה – משלב החיזור והשידוכים, דרך האירוסין וההכנות לחתונה ועד החתונה עצמה והחיים המשותפים אחריה, הכול מזווית יהודית מסורתית.

 

הספר מספק מבט רחב על שלל מסורות חתונה בעדות השונות ונראה שבזה כוחו. כמו כן, משולבים בו קטעים מן המקורות – מן התנ"ך, בעיקר משיר השירים, מן הגמרא והמדרשים, מן הזוהר, מן הספרות החסידית ועוד. לבסוף, יש בו גם קטעי פרוזה ושירה בני דורנו, כולל עדויות מתקופת השואה, קום המדינה והמלחמות. שבה את ליבי במיוחד הסיפור המרגש על איתמר בן אב"י, בנו של בן יהודה, שהתאהב בבחורה ספרדייה, מה שלא היה מקובל בזמנו, וחיזר אחריה כל-כך (אף איים בהתאבדות) עד ששבר את חוקי הקונוונציה המקובלים והיה הראשון להתחתן חתונה בין-עדתית.

 

כאוסף מסורות הספר הזה, אם כן, חביב ומספק את הסחורה. אך מי שרוצה להתרגש מתופעת האהבה חוצת התרבויות נראה שלא ימצא כאן את מבוקשו. אני, לפחות, לא התרגשתי ולא התלהבתי, ואף אפשר לומר שהתאכזבתי. רוב הקטעים פורמאליים ביותר. כדי לדעת כיצד לנהוג על פי המסורת כל שאני צריך הוא לשאול את הוריי ואין לי צורך מיוחד בספר זה, אף כי הוא יעיל כדי להרחיב את הידיעות על הנהוג בעדות אחרות, כהרחבת ידיעה כללית. אלא שבשלב מסים, מהר מאוד, אוסף המסורות הזה מתחיל לשעמם. ועליי לומר שגם הקטעים האחרים לא ניחנו בברק יוצא דופן ומספר הקטעים שהרשימו אותי ניתן להימנות על יד אחת; קטע מ"אמנות האהבה" לאריך פרום, קטע מ"האדם מחפש משמעות" לויקטור פרנקל, אלה בעיקר, אך גם אותם הכרתי קודם מהמקור המלא. כך גם שיר השירים מצוטט בלי סוף, אך הוא מוכר לכל ונגיש לכל. ודבר דומה ניתן לומר על כמה שירים מושרים הפזורים בספר.

 

לסיכום, כאוסף מסורות יש לספר ערך מסוים, אך כטקסט מרגש ומעיר את הרוח הוא נכשל לטעמי, כך שבאופן כללי אוכל לומר שהתאכזבתי מהספר.

ספר האהבה

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s