שולחן השבת עם רבי נחמן/ ביקורת

שולחן השבת עם רבי נחמן/ ביקורת מאת חגי הופר

"שולחן השבת עם רבי נחמן – שיחות ורעיונות לפרשת השבוע ולמועדי ישראל" מאת משה רט ואליהו טייב (דני ספרים, 2016) מנסה להנגיש את תורתו של רבי נחמן מברסלב הידוע בצורה קלה ופשוטה, אך התוצאה היא קלה ופשוטה מדי, כלומר רדודה. זהו המלכוד הראשי שבכל ניסיון הנגשה והכותבים, לדעתי, נפלו בו בגדול.

למשל, בבראשית הם מדברים על יסוד האמונה ועל יסוד האמת (שנלמד מראשית תיבות מסוימים, מילא). כולם מכירים את היסודות הללו ולא נאמר עליהם שום דבר מעניין. מה עם המתח ביניהן ואף הסתירה (ראו מכתב מאליהו)? אין.

מנח מדובר על כך שנח היה צדיק אך לא דאג להצלת אחרים, בניגוד לצדיקים אחרים – דרשה ידועה מאוד, ואני לא צריך יותר מאת פירוש רש"י בכדי לקבל אותה.

בלך-לך מדובר על הפירוש לך לך לעצמך, לפנימיותך, גם כם פירוש נפוץ מאוד, אף על פי שמודרני יותר.

וכן הלאה.

אני קראתי את "ליקוטי מוהר"ן" של רבי נחמן ומצאתי שם רעיונות מורכבים ומעניינים. כמעט שום דבר מזה לא נמצא בספרנו זה. כאמור, ההנגשה הצליחה לעקר את הדברים ולהוציא מהם כל לכלוכית.

בנוסף, אחרי כל פרשה מופיע לקט עצות, מתוך ספר העצות הידוע של רבי נחמן, שהוא לא פסגת יצירתו, יש להגיד, וגם ניתן לקרוא את הדברים ממנו ישירות, אין כאן כל עיבוד של העצות.

 

לסיכום, ספר שטחי ורדוד. לחילוניים הוא ודאי לא מתאים, שכן הוא פונה ישירות לאדם הדתי, וגם לדתי המשכיל הוא לא מתאים, שכן הוא ישתעמם מדברים שהוא כבר יודע. קהל היעד היחידי שהספר הזה יכול להתאים לו הוא חוזרים בתשובה צעירים ובוסריים, שאולי ימצאו בו עניין.

 

שורה תחתונה: התאכזבתי.

שולחן השבת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s