"על הפמיניזם ומתנגדיו"/ מאת גיזי רפפורט

על הפמיניזם ומתנגדיו/ ביקורת מאת חגי הופר

"על הפמיניזם ומתנגדיו" מאת ד"ר גיזי רפפורט (דביר, 1993, סדרת מה?דע!) הוא ספר מבואי לפמיניזם, אך גם בעל אג'נדה מובחנת בתוך הפמיניזם עצמו. הספר יצא לאור מזמן, בשנת 1993, אך מדובר במידע בסיסי שכדאי לדעת גם היום, למרות שחלו התפתחויות לא מעטות בתחום.

 

הפרק הראשון, הארוך ביותר בספר, דן במושג "טבע האישה" ובו מעלה המחברת את הטענה השוללת הגדרה מהותנית של האישה: תכונות רבות נחשבות דטרמיניסטיות, קבועות מראש, ומשויכות לנשים. למשל, "הנשים מטבען אינן יוצרות ואינן מצטיינות בשום תחום" (שם של תת פרק, כטענה שהושמעה יותר בעבר), "נשים חיות למען הזולת", נשים מונעות בידי רגשות" ועוד. המחברת טוענת שלכל זה אין בסיס, והיא מבססת את טענה בעשרות מחקרים. מבחינה אינטלקטואלית אין כל הבדל בין האישה ובין הגבר, גם לא במדעים המכניים ובמתמטיקה, בניגוד למה שנהוג היה לחשוב. התחום היחידי שבו האישה מובחנת מהגבר הוא בכוח הפיזי, אך במילא היום העבודות החשובות לא מצריכות אותו. גם נטען שטוב לאישה בתפקיד הנשי המסורתי, אך בעצם היא סובלת בו, מכיוון שאינה מנצלת את כשרונותיה.

הטיעון האנטי-מהותני, יש לציין, נראה היום בחלקו הגדול מובן מאליו, אך בכל זאת יש המתנגדים לו, הן מבין הריאקציונרים, באופן מובן, והן מבין פמיניסטיות מסוג אחר, הטוענות כי כן יש מהות נשית נבדלת, דווקא מבחינה חיובית, כגון רגישות ורחמנות, היכולות לבוא לידי ביטוי גם בעיצוב המדיניות החברתית. המחברת מתנגדת אל האחרונות בצורה נחרצת ואומרת, כי גישה זו יכולה להוביל לחזרת המצב הקודם של שלילת חירויות האישה.

 

הפרק השני נקרא "האישה והזולת" ובו שוללת המחברת את הדעה כי "האישה בתפקיד המסורתי מיטיבה עם הגבר" – להפך, דווקא אישה המנצלת את יכולותיה ואינה יושבת בבית ממורמרת יכולה יותר להתחבב עליו, אם לציין רק את אחד ההסברים; וכן "האישה בתפקיד המסורתי מיטיבה עם ילדיה" – להפך, גם כאן הילדים יעריכו ויכבדו יותר אימא המגשימה את עצמה, ובנוסף, התחלקות שווה בין שני ההורים בדאגה לילדים מעניקה לילדים משען רחב ובטוח יותר. ושוב, אלה הם גם כן רק חלק מהנימוקים. הפמיניזם אם כך משפר אף את היחסים הזולתיים האלה.

 

הפרק השלישי עוסק ב"פתרון המדיני". אם עד כאן דובר בפמיניזם באופן כללי, עתה המחברת מתייחסת לפן אחד שלו וממילא דעתה הופכת לסובייקטיבית יותר. היא אומרת כי בתחילה נשמעה הטענה כי בקומוניזם מעמד האישה יהיה טוב יותר, אך בעצם זה לא קרה – בברה"מ, במנגנון השולט של המפלגה, למשל, כמעט לא היו נשים, ובשאר החברה הן עבדו לרוב בעבודות הפחות נחשבות, 95% ממנקי הרחובות, למשל, היו נשים. בעצם, מצבן הורע, כי עתה הן נאלצו גם לעבוד וגם לעשות את עבודות הבית, שהגברים סירבו עדיין לעשות.

סוג שלטון נוסף הוא "מדינת הסעד", בה המדינה מתערבת הרבה בתכנון החברה ועוזרת לנחשלים בה. המחברת מביאה נימוקים רבים נגד שיטה זו, למשל, שהעזרה לחלש גורמת לו לא לדאוג לעצמו, אבל מעבר להצגת גישה כלכלית ידועה, קשה לראות עד כמה הדבר קשור לפמיניזם, כלומר עד כמה הנשים כאן תסבולנה יותר מהגברים.

ולסיום היא מציגה את ה"אוטופיה – המדינה החופשית". כאן היא כורכת זכויות וחירויות נשיים בחברה קפיטליסטית מוחלטת, שלדעתה היא החברה העדיפה, בעיקר מפני שהיא מעודדת חירות מוחלטת. לדעתה הדבר יטיב עם נשים, מכיוון שעתה גורלן יהיה לגמרי בידיהן ולא מנותב על-ידי שלטון, שיכול בקלות להוביל לקווים ריאקציונריים. מסיבה זו היא גם מתנגדת להפליה מתקנת לנשים.

 

ובפרק הרביעי והאחרון, הקצר ביותר, היא מתייחסת להיבט הישראלי. אמנם החברה הישראלית בראשיתה נחשבה שוויונית, כגון במסגרת הקיבוצית או בצבא, וכן הייתה ראש ממשלה אישה בישראל, אך בעצם האפליה בה רבה ומובנית. הדת היהודית, למשל, מפלה נשים לרעה באופן ברור, והמדינה בישראל לא מופרדת מהדת. וגם במערכת החינוך הכללית הנשים מוכוונות לתפקידים נשיים, והדבר נמשך אף בצבא ובשוק העבודה. המלאכה, אם כך, עוד רבה.

 

לסיכום, ספר טוב מאוד. הוא כתוב בצורה רהוטה וקולחת ביותר ומביא את עיקרי הטיעונים של הפמיניזם, גם אם הרבה חומר, מטבע הדברים, נשאר בחוץ. בחלק השני, המדיני, אמנם טענתה של המחברת ניתנת לויכוח והקשר לפמיניזם לא ברור כל צורכו, ולפחות לא בסיסי, אך מאידך, כאן דווקא נוצר הייחוד של הספר, המעניק לו ערך מעבר לספר מבואי.

על_הפמיניזם

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s