"סוד האהבה"/ מאת כנרת טל מאיר

סוד האהבה/ ביקורת מאת חגי הופר

מדי פעם אני אוהב לקרוא ספרי הדרכה רוחניים, לראות מה חדש בתחום. הפעם בחרתי בספרה החדש של כנרת טל מאיר – "סוד האהבה – מדריך מעשי ליצירת זוגיות בעזרת שיטת ההונה הקדומה" (אסטרולוג [עם ידיעות], 2016).

 

כשהתחלתי לקרוא שמתי לב שהספר משתמש בלשון נקבה, וכן כל הדוגמאות בו הן נשים, כלומר הוא פונה לנשים. אם הייתי יודע זאת מראש מן הסתם הייתי מדלג עליו. אבל זה לא נורא, כי רב הדברים יכולים להתאים בקלות גם לגברים.

 

ההונה היא שיטה בת אלפי שנה, מאמריקה, אך בעצם עקרונותיה דומים מאוד למה שידוע לנו גם משיטות אחרות. כנרת טל מאיר כותבת:

"העקרון הראשון – אנחנו יוצרים את המציאות שלנו.

העקרון השני – הזמן היחיד שקיים הוא עכשיו" (עמ' 22).

 

את העקרונות האלה המחברת רותמת לנושא האהבה, ובמיוחד להתגברות על מכשול של נשים רבות, במיוחד בדורנו, שלא מצליחות למצוא בן זוג. עניין מיוחד מצאתי דווקא מסיפורה האישי של כנרת, שהיא כותבת עליו בהרחבה לכל אורך הספר, למן הידיד שאמר לה בטלפון – "תפסיקי ליילל!" וזעזע את עולמה, ועד מציאת בן הזוג הקבוע שלה, עימו נישאה.

 

עוד חלק מעניין מאוד הוא חלק הדוגמאות הרבות. כנרת היא מטפלת בשיטת ההונה המתמחה בזוגיות, והיא מנדבת סיפורים רבים, בעילום שם. לעיתים, המטופלת רואה את הוריה כ"זוג יונים" ולכן אף בן זוג לא מספק אותה, מכיוון שאינו מספיק מושלם, ולעיתים הורי המטופלת התגרשו ועל כן היא חוששת מזוגיות שתיכשל (אז מה עושים? פשוט, מתנתקים מהדוגמא של ההורים ולא נותנים לה לעצב את חיינו!). יש מטופלת שכועסת על כולם וכעסה הוא כעס כרוני, ויש מטופלת חוזרת בשאלה, שחושבת בסתר ליבה שאלוהים מעניש אותה. יש אישה מצליחנית, שחושבת שבגלל זה גברים נרתעים ממנה, ואחרת חסרת ניסיון, אבל בעצם עקב צורת חינוכה מתייחסת את יחסי גברים-נשים כמשהו זול. וכן הלאה. כאמור, חלק זה בעיניי הוא מעניין ונחוץ מאוד.

 

המחברת גם מספקת שיטה להתגברות על חסמים, כעין פחד, כעס ואשמה, אותה היא מכנה מפת"ח: מודעות, פרופורציה, תיקון וחופש. כמו כן, לכל אורך הספר מצורפות הנחיות פרקטיות, לרוב בצורת מדיטציות שונות, או דמיון מודרך.

 

אני חושב שהספר כתוב טוב והוא נותן כלים שימושיים לנשים (או גברים, אך בעיקר נשים) המתקשות ליצור זוגיות ארוכת-טווח. הייתי ממליץ עליו לאישה שזה מצבה. להזיק בכל אופן זה לא יזיק, ואדרבא, זה יכול להועיל.

סוד האהבה

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s