"כולם נשא הרוח"/ מאת שגיא כהן

כולם נשא הרוח/ ביקורת מאת חגי הופר

"כולם נשא הרוח" מאת שגיא כהן (עם עובד, 2016) הוא רומן צנום – כ-200 עמודים קטנים – המספר על נער בהתנחלות, מעלה חשמונאי שמה. הנער הוא גם הדמות המספרת, ובסיפור נוטלים חלק חבריו הקרובים, משפחתו, הישיבה בה הוא לומד ומספר אורחים מהכפר הערבי הסמוך.

הספר מספק הצצה מעמיקה להווי החיים בהתנחלות דתית, המונעת מכוח האידיאולוגיה. כחלק מהסיפור הוא דן גם בכמה נושאי מפתח, כמו היחס לבעלי נטייה מינית הומוסקסואלית, היחס לחוזרים בשאלה, וכמובן, גולת הכותרת – היחס לערבים.

התיאור של המחבר נטורליסטי למדי, הוא אינו מחווה את דעתו האישית-אידיאולוגית על הדברים שאותם הוא מתאר, ואם נאמר משהו, הוא נאמר בין השיטים. אבל עצם ההצגה הנטורליסטית הזו של חברה שהיא אידיאולוגית ביסודה היא כבר בעלת אמירה ברורה.

כך, אין כאן ביקורת גלויה, אך ההתייחסות הביקורתית הכללית ניכרת היטב. מדגימה אותה היטב הדמות של האם, שהיא בעלת השקפות שמאליות יותר, וכן הכיוון הכללי שאליו הולכת העלילה.

בשלב מתקדם של הסיפור גם נעקרים עצי זית ששתלו הערבים מהכפר הסמוך, אך אפילו תמונה כה מוכרת זו מוצגת גם מזווית ההצדקה של חברי היישוב. ובכל אופן, כאמור, התמונה הכוללת היא ביקורתית, בצורה מאוזנת ולא מתלהמת.

 

לפני כמה חודשים יצא בהוצאת עם עובד הספר "השלישי" מאת ישי שריד, שגם הוא ספר בעל גוון פוליטי מובהק. עתה יוצא ספר זה ונראה כממשיך איזשהו קו שנוקטת בו ההוצאה. בעיניי זהו קו חיובי, כי קודם כל עלינו ללמוד על מציאות חיינו כאן.

 

את הספר עצמו אהבתי מאוד וקראתיו בערב אחד. הוא כתוב בצורה מצוינת, רגישה וקולחת, והוא מיטיב לתאר את החברה הדתית והמתנחלת. הוא נוגע בנקודות שעדיין פועמות במרחב הציבורי שלנו, ולכן גם במרחב האישי שלנו. הדתי המתנחל יוכל ללמוד על עצמו מהקריאה בספר, והחילוני שאינו-מתנחל יוכל ללמוד על האחר שחי עימו, כך שכל אחד יוכל להפיק הנאה וגם תועלת מהקריאה בספר. לי הוא גם הדהד דברים המוכרים לי באופן אישי.

 

בעיניי זהו ספר טוב ואפילו מצוין!

כולם נשא הרוח

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s