"השפה ההיא"/ מאת יואב יגאל ורוית ראופמן

השפה ההיא/ ביקורת מאת חגי הופר

"השפה ההיא – מעשיות עם והשפה החווייתית של הנפש" מאת יואב יגאל ורוית ראופמן (רסלינג, 2016) הוא ספר המנסה למצוא את הרציונל הפסיכולוגי המצוי באגדות עם נפוצות. הז'אנר הזה הוא לא דבר חדש, והשאלה רק כיצד המחברים עושים זאת הפעם.

מבחינת מגוון הסיפורים, הם נוגעים ברוב המעשיות הידועות, כולל כיפה אדומה, הנזל וגרטל, ג'ק והאפונים, שלגייה, סינדרלה ועוד. מהבחינה הזו שמחתי לקבל את הספר, כי תמיד מעניין מהם ההדהודים הפסיכולוגיים של המעשיות האלה, שגרמו להן להשתרש כל-כך עמוק בתרבות.

אך מבחינת אופן הניתוח, התאכזבתי למצוא אותו ארכני וקשה להבנה, וגם קצת חסר ברק. שום ניתוח לא שבה אותי או ריתק אותי באופן מיוחד, לא יצאתי עם תובנות חדשות.

למשל, בסיפור על ג'ק והאפונים, המחברים טוענים שהדמות של הענק הרודף אחר ג'ק מייצגת את דמות האב המאיים. אם כך, אך טבעי הוא לפרש את המעשייה פירוש אדיפלי, שהרי ג'ק גר עם אימו, וגם מתיידד עם אשת הענק, המייצגת אותה. ואולם, המחברים דוחים פירוש זה, אף שלא לגמרי הבנתי מה הם מציעים תחתיו.

אבל אני רוצה להדגיש, כי העובדה שאני לא הפקתי הנאה מקריאה בספר לא אומרת בהכרח שהספר הזה לא טוב. יכול מאוד להיות שאנשי מקצוע בתחום הטיפולי – פסיכולוגים ועובדים סוציאליים – ימצאו בו עניין רב ותועלת לא מבוטלת. אני פשוט חושב שהספר הזה לא מתאים לקהל הרחב, או לפחות לא לרובו. מבחינה מסוימת צר לי שזה כל מה שאני יכול לומר על הספר, ושוב, אני מניח שאנשי מקצוע האמונים על התחום יוכלו לומר עליו יותר.

אוסיף רק עוד דבר אחד: לפני כמה חודשים קראתי את ספרו – הנדיר, שקשה להשיגו – של אריך פרום "השפה שנשכחה", העוסק גם הוא, בין היתר, בניתוח מעשיות וסיפורי עם. לא ראיתי הפנייה או התייחסות של המחברים לספר הזה (ואולי חמק מעיניי). מאידך, גם ממנו לא נהניתי באופן מיוחד.

 

לסיכום, לדעתי, ספר שיכול להתאים בעיקר לאנשי מקצוע מהתחום הטיפולי.

השפה ההיא

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s