"היסטוריה של המדע לצעירים מכל הגילים"/ מאת ויליאם ביינום

היסטוריה של המדע לצעירים מכל הגילים/ ביקורת מאת חגי הופר

"היסטוריה של המדע לצעירים מכל הגילים" מאת ויליאם ביינום (ידיעות, 2016) הוא חלק מסדרה.

את קודמו, "היסטוריה של הפילוסופיה", סקרתי לא מזמן ואמרתי שהוא מעולה ביותר ומתאים אף למבוגרים.

ואת קודמו של זה, "היסטוריה של העולם", אמנם לא קראתי במלואו, אך עיינתי במספר עמודים מצומצם, ומיד הבנתי שקהל היעד שלו הוא ילדים בלבד, בערך בגילאי 10-14. לא הצלחתי לקרוא בו יותר מכמה עמודים. הוא גם ישן יותר מאחרים ולא נכתב במיוחד לסדרה זו. עם זאת, אפשר שהוא טוב לגילאים שהזכרתי.

ספר זה, "היסטוריה של המדע" הוא איפשהו באמצע מבחינת גילאי היעד. ילדים ימצאו אותו מסובך מדי, ואילו מבוגרים, למיטב דעתי, ימצאו אותו קצת פשוט מדי, לפחות מי שלמד דבר או שניים מההיסטוריה של המדע. ועדיין, לבני הנעורים, גילאי 16-20, הוא יכול להתאים מאוד.

מדובר פה בפריסה שיטתית וטובה למדי של רוב התגליות המדעיות, למן העת העתיקה ועד זמננו אנו. הדיון שווה לכל נפש ומחכים. למרות היכרותי עם רוב הנושאים, הספר הצליח לחדש לי לא מעט. ובצד התגליות המדעיות הוא מפרט גם מעט מהביוגרפיה של המדענים ומההקשר הכולל של תגליתם.

כיאה לספר לקהל הרחב, ובייחוד לנוער, אין בספר אף משוואה מתמטית. למען האמת, גם תחום המתמטיקה בכללו נעדר ממנו. אולי הוא מורכב מדי, ואולי הוא מצריך ספר בפני עצמו.

אני חושב שבני נוער יכולים לשאוב השראה רבה מספר כגון זה והוא מומלץ להם מאוד.

 

אסיים באנקדוטה. את ההשראה שלי קיבלתי בצעירותי בין היתר מחוברות "מחשבות" בעריכת צבי ינאי. בעקבות כך החלטתי יום אחד ליצור מכונת "פרפטואום מובילה", כלומר מכונה הפועלת באופן תמידי מכוח עצמה, ובכך לאתגר את התפיסה המדעית המקובלת, הטוענת כי דבר זה בלתי אפשרי.

מה שתכננתי היה פשוט: מיכל מים הנשפך לבריכה מתחתיתו, כאשר בחלק העליון שלו אצור מראש ואקום, ומלמעלה יחבר צינור את הואקום לאותה בריכה וישאב את המים החסרים. הבנתי שבעקרון הואקום אמור למנוע נזילת מים, בדיוק כמו שאם תשימו אצבע בצד אחד של קש המים לא ישפכו מצדו השני, אבל חשבתי שעם כמות גדולה מספיק של מים הם יצרו לחץ שישחרר אותם בכל זאת.

לא היה לי איך לבצע את הניסוי ועד היום לא עשיתי אותו. אבל זה לא נורא כל-כך, שהרי ממילא לדעתי כל המערכת תגיע לשיווי משקל מסוים ותפסיק לעבוד. אבל אם יש לכם מעבדה, נסו זאת, בשבילי.

 

זה הניסוי שלי, ומה יהיה הניסוי של בן הנוער הבא? אולי הוא יהיה משהו רציני יותר, שיביא לפריצת דרך מדעית? כפי שאמרתי קודם, קריאת הספר המדובר היא דרך טובה להתחיל לגרד את הדמיון.

 

בכל אופן, אותי כרגע הספר לא סיפק, והתחלתי לקרוא את "היסטוריה של המדע" של ג'ון גריבין, שנראה קצת רציני יותר (וגם עבה יותר, 702 עמ'). מקווה לדווח בהמשך.

%d7%94%d7%99%d7%a1%d7%98%d7%95%d7%a8%d7%99%d7%94-%d7%a9%d7%9c-%d7%94%d7%9e%d7%93%d7%a2-%d7%9c%d7%a6%d7%a2%d7%99%d7%a8%d7%99%d7%9d

 

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s