"שמונה נביאים"/ מאת בנימין לאו

שמונה נביאים/ ביקורת מאת חגי הופר

לאחר שכתב על הנביאים ירמיה, ישעיה ושמואל, בסדר זה (ואני קורא שיש לו גם ספר על אסתר שלא קראתי עדיין), בספרו החדש "שמונה נביאים – בעבותות אהבה" (ידיעות, 2016) פונה הרב בני לאו לשמונה מנביאי תרי-עשר: יונה, עמוס, הושע, מיכה, צפניה, נחום, חבקוק ועובדיה. הנביאים החסרים הם נביאי שיבת ציון – חגי, זכריה ומלאכי, ויואל, והם חסרים כנראה מחוסר מקום, אף שספר של 215 עמודים היה אפשר להרחיב בעוד 100 עמודים ולא היה קורה כלום. מאידך, הם גם שייכים לתקופה אחרת.

הנביאים הראשונים ואף הארוכים ביותר הם עמוס הושע ומיכה. להם מקדים לאו את יונה, אף שהוא ספר יוצא דופן, סיפורי, ורוב החוקרים מאחרים איתו. שאר הנביאים הם מאוחרים יותר וגם קצרים יותר.

 

הספר של הרב לאו הוא ספר חביב מאוד. הוא מעניק סקירה ראויה הן, תחילה, על תקופת כל נביא והקשר דבריו, והן, בהמשך, על אי-אילו נושאים מרכזיים בתוך נבואתו. אין הוא מקיף את כל החומר, אך בהחלט הוא נוגע בדברים החשובים ביותר. גם אין הוא מעמיק מאוד, אלא נוגע בדברים ברפרוף מה. הדיון המעמיק ביותר נמצא בספר מיכה, שם הוא מביא באריכות מדבריהם של שני חוקרים, פרופ' יהודה אליצור והרב יואל בן נון (המובא רבות בספר ומכונה "מורי"), ולבסוף את דעת הרב לאו המנסה לפשר ביניהם.

מבחינת המגרעות, היה חסר לי לפעמים פירוש-מילות פשוט. השפה התנ"כית היא ארכאית ולא תמיד מובנת (אף שברבים מהמקרים דווקא כן), והרב לאו בפעמים רבות מציג ציטוט ומיד דן בו בלי להסביר בפשטות מה פירוש הדברים שזה עתה קראנו.

מעבר לזה, הקריאה בספר מרוממת את הנפש. ואף ערך מוסף גדול יש כאן, שהרי נביאי תרי-עשר, אני חושב, לא מספיק מוכרים לציבור הרחב וזו הזדמנות טובה להכירם.

 

הרב לאו הוא ראש מיזם 929, בו קוראים כל יום פרק מהתנ"ך, בליווי פירושים עממיים ואחרים רציניים יותר – פרויקט שאני עוקב אחריו – וספר זה נראה המשך ישיר של מפעל זה. למעשה, הוא סיכום של שמונה הרצאות שניתנו על-ידי הרב לאו בבית הכנסת "נאווה תהילה" בגבעת שמואל, בהן ניתן לצפות ביו-טיוב, כולל על הנביאים חגי, זכריה ומלאכי, החסרים בספר.[1]

 

לסיכום, כאמור, ספר חביב מאוד, אף כי לא עמוק במיוחד. אני קראתי אותו ביום אחד, בכ-5 שעות, והוא נגמע בקלות.

 

[1] כאן: https://www.youtube.com/watch?v=5w2e5ZuEQtk

%d7%a9%d7%9e%d7%95%d7%a0%d7%94-%d7%a0%d7%91%d7%99%d7%90%d7%99%d7%9d

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s