"מנדל של הספרים"/ מאת שטפן צוויג

מנדל של הספרים/ ביקורת מאת חגי הופר

חשבתי בהתחלה שלא אכתוב את התרשמויותיי מספר זה, שכן אני מתמקד בספרי עיון, אך במחשבה שנייה אומר בכל זאת כמה מילים.

"מנדל של הספרים" מאת שטפן צוויג, שיצא השנה (2016) בהוצאת "תשע נשמות" הוא פשוט יצירת מופת. רציתי לכתוב "יצירת מופת קטנה", כי בעצם זה סיפור קצר, שלקח לי שעה לקרוא את כולו, אבל המילה "קטנה" תעשה עוול לסיפור הזה. זו יצירת מופת גדולה!

הסיפור הוא על פגישתו של המחבר עם מומחה אחד לספרים, יעקב מנדל שמו, שיושב כל היום בקפה "גלוק", באוסטריה, ועוזר לאנשים למצוא ספרים שהם צריכים. יש לו ידע אנציקלופדי מעורר השתאות, וצוויג מתאר ביד אמן תמונה של אוהב ספר בעל זיכרון פנומנלי.

אני חושב שהרבה אוהבי ספר מכירים דמויות כאלה. אולי לא באותה רמה כפי שמתאר צוויג, אבל ברמות שונות. אני עצמי מכיר כמה אנשים כאלה.

ראוי לציין כי אוהבי ספר מובהקים כאלה קל יותר היום למצוא בחנויות הספרים יד שנייה, הרבה יותר מאשר בחנויות הספרים הממוחזרות, שהבקיאות הסטנדרטית שמוכריה נדרשים אליה היא ברבי המכר העכשוויים. אז ראשית אני ממליץ לכם לפקוד חנויות יד שנייה כאלה, בכדי להכיר את יעקב מנדל, או משהו שמתקרב לדמותו, מקרוב.

שנית, אני כמובן ממליץ לקרוא את הספר הנפלא הזה.

אם לשחרר בכל זאת רק ספוילר קטן, הרי שבהמשך הספר מנדל נאלץ להתמודד עם מה שמכנים היום "החיים עצמם". זו תקופת מלחמת העולם הראשונה, ומנדל, ששקוע כולו בעולם הספר, לא כל כך מודע למה שמתרחש בעולם הממשי ולהשלכות החמורות של הדברים.

את סיומו העגמומי ומכמיר הלב של הספר לא אחשוף, רק אומר שהוא הזכיר לי במעט את סיומו המופתי של "האדרת" לגוגול, לא פחות.

אני מוצא בספר שתי אמירות חזקות. האחת נוגעת לפער שבין עולם הספר לעולם "הממשי", כפי שהזכרתי, והיא יכולה להתפרש כביקורתית ביחס לניתוק של איש הספר, אך גם – וזו אמירה חריפה יותר לטעמי – לאיוולת בה מנוהל העולם "הממשי". איזה פער עצום יש בין מיליונים המתים במלחמות-שווא, הנקבעות על-ידי שליטים בודדים, לבין אדם הקורא לו ספר בניחותא, ולאחווה הטבעית הקיימת בין כל קוראי הספרים מכל הארצות.

האמירה השנייה נוגעת לחלופיות החיים. אדם עמל ורוכש לעצמו ידע שלא יסולא בפז, אך סופו כדרך כל בשר, ומי יזכור את האדם החכם הזה?

לכן, כאמור, הספר הכמיר את ליבי, אך הוא גם עורר בי הרהורים, וגם – וזה לא פחות חשוב – לפחות פעם אחת הוא גרם לי לצחוק בקול.

כשסיימתי לקרוא אמרתי לעצמי: זו יצירת ספרות מושלמת.

הערה אחת: הספר נקרא בשעה והוא עולה 38 ₪, לכן אני לפחות העדפתי לקחת אותו מהספרייה.

%d7%9e%d7%a0%d7%93%d7%9c-%d7%a9%d7%9c-%d7%94%d7%a1%d7%a4%d7%a8%d7%99%d7%9d

 

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s