"יונג – מדריך לפסיכולוגיה היונגיאנית"/ מאת ד"ר רובין רוברטסון

יונג/ ביקורת מאת חגי הופר

"יונג – מדריך לפסיכולוגיה היונגיאנית" מאת ד"ר רובין רוברטסון (ידיעות, 2004) מספק סקירה מבואית טובה למדי של הפסיכולוגיה של יונג

קודם כל נידון המושג המרכזי שלו "לא מודע קולקטיבי", כלומר מוטיבים מרכזיים בתרבות העוברים מדור לדור ומשפיעים על הנפש. מושג זה זכה לביקורת נוקבת, שכן משתמע שלפי יונג ההשפעה היא א-פריורית, כלומר קדומה ולא נלמדת, ובכל זאת הוא הוכיח יעילות רבה.

מסתעף ממושג-על זה הוא מושג הארכיטיפים. אלה מוטיבים מרכזיים המשפיעים ומנתבים את הנפש האנושית. רוברטסון מרחיב על שלושת המרכזיים שבהם:

 

הצל – הגורם שאנו דוחים, האחר שאנו סולדים ממנו. אלא שעלינו ללמוד שהצל הזה הוא חלק גם מהאישיות שלנו, וכך להפוך לאנשים מורכבים ושלמים יותר. רעיון זה מופיע בצורה אחרת אצל פרויד, וכן כבר בברית החדשה, שם נאמר – למה תראה את הקיסם שבעין חברך ולא את הקורה שבעיניך? טול קורה מבין עיניך! גם במקורותינו הדבר מופיע, למשל בפתגם – הפוסל, במומו פוסל.

 

האנימה והאנימוס – האנימה היא הצד הנשי שבגבר והאנימוס הוא הצד הגברי שבאישה, והחידוש פה הוא שכל בני האדם מורכבים הן מצדדים נשיים והן מצדדים גבריים, ברמות שונות. אך יש פה יותר מזה – אנימה בלטינית היא נשמה, ואנימוס היא רוח. אם הבנתי נכון הכותב אומר שהנשמה הגברית היא נשית במהותה, ולהפך אצל האישה. לא יודע עד כמה זה נכון, אך אני מוצא את הרעיון הזה מעניין ומסתורי.

 

העצמי – זה "האלוהים שבתוכך". יונג מדגיש כי גם אם אין אלוהים "בחוץ", הרי שאין ספק שהוא קיים בפנים, בנפש, ועל האדם לחשוף את העצמי הזה שלו ולהתחבר אליו, או יותר נכון – לחבר בין האני שלו והעצמי שלו. רוברטסון מביא כדוגמא את מושג "המימוש העצמי" של מאסלו, שנוצר כאשר בדק יחס של אנשים לדמויות נערצות כבטהובן ואיינשטיין, וגילה שזה בעיקר מה שהם מוצאים בהם.

יונג התייחס בהרחבה גם למנדלות, צורות השאובות מהתרבות והדתות המזרחיות, שלדעתו מבטאות את העצמי הזה, הנומינוזי (שמעורר יראה ושגב).

מקדימה את העצמי אישיות-מאנה, או דמות הקוסם, שהיא "ישות מלאה בחוכמה ובכוחות נסתרים" (עמ' 209), אלא שעל האדם להבין שהכוחות האלה אינם בו, אלא מקורם מן החוץ, מהלא-מודע הקולקטיבי שכבר הזכרתי, אחרת הוא הופך ל"מנופח", כלומר מלא בכוחות אלה בלי לדעת איך לשלוט בהם. הרבה מורים וגורואיים הם כאלה, ובצורה הפוכה ומשלימה – גם הרבה תלמידים. המטרה הסופית של האדם, או הטיפול, היא ליצור קשר בריא עם העצמי, וכך גם נפתחת הדלת ליצירתיות.

ובהתמודדות עם כל הארכיטיפים האלה האדם עובר אינדיבידואציה ומגלה את הייחודיות שבו.

 

מלבד מתווה הבסיס הזה, רוברטסון כותב, בתחילת ספרו דווקא, על טיפוסי האישיות של יונג.

תחילה קיימת ההבחנה הידועה בין אקסטרוברטי ואינטרוברטי, המופנה לבחוץ והמופנה לבפנים.

בנוסף, קיימת הבחנה כפולה, בין החושב ובין המרגיש, ובין האינטואיציה ובין התחושה.

כאן למדתי מושג חדש – הפעולה הפחותה; בספר יש ארבעה תרשימים (ופירוט בצידם) של האפשרויות השונות של מבני האישיות. למשל: אם המחשבה היא הפעולה החזקה של אדם מסוים, הרי שההרגשה תהיה הפעולה הפחותה שלו, כזו שלא באה לידיי ביטוי. ובנוסף, תהיה לו עוד פעולה משנית, אינטואיציה או תחושה. והשלימו לבד את שאר האפשרויות.

אני חושב שחלוקות כאלה הן חביבות, אבל לא צריך להתייחס אליהן ביתר רצינות, ויש לקחת אותן בעירבון מוגבל. כי אישיות האדם מורכבת אלפי-מונים מכל ניסיון סכמטיזציה כזה שלה, וסוגי האנשים רבים מאוד, אם לא כל אדם עולם ומלואו, השונה מזולתו. נכון שעדיין ניתן להיעזר ברישומים מכלילים כאלה, אך צריך להיעזר. ואציין שכבר היוונים חילקו את האנשים לסוגי אופי בהתאם למזג המרות – מרה שחורה או אדומה וכו', יוצרות אדם מלנכולי או סנגויני וכו'.

 

זה לגבי סוגי האופי. אך לגבי מכלול התורה של יונג, שאת עיקרה פירטתי לעיל – אני חושב שהיא יכולה להיות דרך טובה להתפתחות ולהתבגרות נפשית, היא בהחלט מספקת את הכלים לכך. אמנם, לדעתי היא נופלת ברמתה מהתורה של פרויד, אך כנראה שלאנשים מסוימים היא תתאים יותר. שכן פרויד היה מטריאליסט קיצוני, ואילו יונג הוא רוחני יותר ומגיע עד לצדדים הכי מיסטיים של המציאות, לטוב ולרע.

 

לסיכום, כאמור, זה סיכום לא רע של התיאוריה היונגיאנית ושווה בהחלט לקרוא.

%d7%99%d7%95%d7%a0%d7%92

 

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s