"לגעת בזמן"/ מאת רונן נויבירט

לגעת בזמן/ ביקורת מאת חגי הופר

"לגעת בזמן – החגים כחוויה בעולם המדרש" מאת הרב רונן נויבירט (ידיעות, 2016) הוא אוסף מאמרים קצרים על חגי ישראל, לפי סדרם. המחבר הוא נשיא ארגון חברות"א – יהדות בנוסח תל-אביב, ונראה שזה קהל היעד המיידי של הספר. כלומר, הספר מציג, באופן כללי, את עיקרי ההגיונות שנאמרו לאורך השנים על החגים שחשוב לדעת אותם, באופן שיכול להתאים גם למי שלא בעל ידע רב ביהדות, או שעושה בה את צעדיו הראשונים.

אבל זה אינו ספר רדוד. הכותב משכיל לשלב בדבריו מספר גדול של הוגים, כדוגמת הרב קוק, הרב חרל"פ והשפת אמת, בצד רבים נוספים. והדיונים, על אף היותם בסיסיים באופן כללי, הרי שיש בהם עומק.

רק מדבר אחד התאכזבתי – כותרת המשנה מבטיחה עיון במדרש, וזו הסיבה העיקרית שבגללה התעניינתי בספר, אך הספר ממעט לקיים הבטחה זו; בכל דיון של כמה עמודים יש רק מדרש אחד, וגם הוא בדרך כלל אחד הידועים ביותר. זה לא עיון במדרש, אלא לכל היותר עיטור של דיון מסועף במובאה מדרשית כלשהי.

ובכל זאת, זהו ספר די טוב בתחומו. ישנם ספרים רבים על החגים, ומאליה עולה השאלה למה צריך עוד אחד? אבל למה לא בעצם? ושהרי כל ספר מציג זווית מעט שונה מחברו.

הספר הגיע אליי לפני יום כיפור, וקראתי בו את הפרקים על חודש אלול ועשרת ימי תשובה – מראש השנה עד יום כיפור, עד עמ' 91, בינתיים, כרבע מהספר (הכולל 360 עמ'). אני מתכוון לקרוא בו לאורך השנה לפני החגים הרלוונטיים.

 

לסיכום, כאמור, ספר די טוב מסוגו, היכול להתאים מאוד למי שמחפש להעמיק קצת בתוכן החגים.

דוגמא:

%d7%9e%d7%93%d7%a8%d7%a9-%d7%a1%d7%95%d7%9b%d7%95%d7%aa1%d7%9e%d7%93%d7%a8%d7%a9-%d7%a1%d7%95%d7%9b%d7%95%d7%aa2

%d7%9c%d7%92%d7%a2%d7%aa-%d7%91%d7%96%d7%9e%d7%9f

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s