"אלוהים לא מרשה"/ מאת חנוך דאום

אלוהים לא מרשה/ ביקורת מאת חגי הופר

"אלוהים לא מרשה" מאת חנוך דאום (ידיעות, 2007) מגולל ארבעה מכתבים שכתב דאום – לאביו, למגזר (הדתי לאומי, ממנו יצא), לאלוהים ולרעייתו.

דאום מערטל את נפשו וחושף לא מעט מהמעשים, מהמחשבות ומהרגשות שלו, בצורה פתוחה ומשתפכת.

כך, במכתב לאב, הוא מספר על חוויות הומוסקסואליות שהיו לו בישיבה עם חבר לספסל הלימודים, ועל ההסתרה שהייתה כרוכה בכך. בשלב מסוים הוא רצה להתוודות, אך הרב סבר שהוא מתוודה על חטא האוננות ופתר אותו בדברים פעוטים.

במכתב למגזר דאום מתנצל על כך שהנה סוף-סוף מישהו מהמגזר מגיע למקום מרכזי בתקשורת, אך הוא אינו מייצג הולם, שכן דתיותו התערערה מאוד. הוא מצטט את מתנגדיו שסוברים שהוא אימץ את אורח החיים של סביבתו החדשה כדי להתקדם, ורק בסוף, לאחר שהוא טוען כי אולי זה באמת כך, הוא אומר, ובסוגריים, כי פתאום עלה בדעתו שאפשר שזוהי החלטתו הכנה. ואני מתפלא – רק בסוף זה עלה בדעתך? ועוד יותר מכך – וכי אתה חושב שכל אותם אנשים שבחרו להישאר נאמנים למגזר לא "מושפעים מסביבתם"? הצחקתני! ההפך, דווקא מי שיצא ממקומו ניתן לומר עליו ביתר וודאות שבחר את ערכיו בעצמו. אז נכון שכולנו גם מושפעים ברמה זו או אחרת, אך גם הבחירה ממי להיות מושפע היא בחירה!

במכתב לאלוהים דאום מציג תפישת דתיות מתונה. הוא בוחר אילו מצוות לקיים ואילו לא. הוא אינו מקיים את כולן. מחלל שבת. לא מתפלל שלוש תפילות ביום. לא מניח תפילין כל יום. ואפילו אכל ביום כיפור. אבל עושה קידוש וקבלת שבת וכן הלאה. אני חושב שזו בחירה שפויה מאוד, ועל כל פנים לגיטימית. לא לכולם מתאימה המתכונת הנוקשה. דאום מציין כי הטיחו בפניו שהוא עושה כך כי זה "נוח", והתכוונו בזאת למשהו שלילי, אך בעיניו זה דווקא חיובי. אורח החיים שלנו לא צריך להעיק עלינו. יותר מזה, אני חושב כי המתכונת של דאום ידועה מאוד בציבור המזרחי בעיקר. זו פשוט מסורתיות. ומשום מה לחלק האשכנזי במגזר הדתי קשה יותר לאמץ אותה. דאום טוען עוד כי הוא כלל לא בטוח שיש אלוהים, ונכון שבאופן כללי המחשבות שלו בכיוון הזה לא עמוקות במיוחד, אך גם את זה ניתן לראות כחלק מהמסורתיות – דת כדרך חיים ולא כהגות רצינית.

במכתב לרעייתו דאום מתנצל על כך שחשף כל-כך הרבה, אך אומר כי לא יכול היה אחרת. הוא גם מתוודה כי משתמש בכדורים פסיכיאטריים לאזן את הOCD שלו, הפרעה אובססיבית קומפולסיבית, וקורא קריאה נרגשת לא לפסול טיפול פסיכיאטרי ולא לתייג לשלילה את האנשים הצורכים אותו. קריאה נרגשת נוספת היא לחדול מאיסור הוצאת זרע לבטלה, כלומר אוננות, בחברה הדתית – איסור המקשה על בחורים צעירים וגורם להם לחרדות ולרגשות אשם מיותרים. אני איתו בזה, כמובן. לבסוף, הוא פונה לרעייתו ואומר שיש הבדלי רמה דתית ביניהם, אך הוא חושב שאפשר וראוי לחיות גם כך.

 

אני מצאתי את ספרו של דאום (שקראתי באיחור, ב-2016) מעניין מאוד ויכולתי להזדהות עם התמונה הכללית שהוא מציג. המערכת הדתית לאומית היא מערכת נוקשה במידה ידועה, ולדעתי טוב תעשה אם תקשיב לדבריו של מי שחרג מעט משורותיה. הדבר הקל ביותר הוא לבטל את דבריו כמי שיוצא דופן, אך האין כולנו יחידים מיוחדים? יכולת הכלה ויכולת הקשבה זה מה שנדרש כאן.

עניין נוסף שדאום מתייחס אליו בספר היא האידיאולוגיה הימנית במגזר, אלא שאצלו אידיאל ארץ ישראל השלמה לא יכול היה לעמוד בראש המאוויים. מובן לחלוטין. הוא עדיין ימני, אלא שבצורה פחותה יותר, באופן דומה לרמת דתיותו. אם את זה אי אפשר להכיל אז אני לא יודע מה כן.

ואוסיף כי במהלך קריאת הספר, בחלק הראשון כמדומני, עלה במוחי ביטוי: חומת היהירות. אינני יודע מניין בא ואיני יודע האם הוא מדויק, אבל העובדה שהוא עלה. חומת יהירות זו חומה שלא מאפשרת יחס הוגן כלפי כל מה שחורג מעט מהאידיאולוגיה המקובלת, בין אם זו ההתנסות ההומוסקסואלית, ובין אם זו ההתרחקות מרעיון ארץ ישראל השלמה כמרכזי. אני חושב שיש דברים בגו, אך אין בכוונתי להיכנס למלחמות בכדי להוכיח זאת. ובכל זאת, הטו אוזן לדאום.

דאום גם כותב שהוא אוהב מאוד את הגותו של הרב קוק האב וסולד מפני זו של בנו, שלדעתו צמצם אותה מאוד לעניין ההתיישבות. שוב, שווה להטות אוזן, גם אם לא מסכימים.

הספר גם הזכיר לי מאוד את הספר "כולם נשא הרוח" שיצא השנה, שמבקר אף הוא את החברה הדתית לאומית בהתנחלויות.

 

לסיכום, בהחלט ספר מעניין, ויש מה ללמוד ממנו.

%d7%90%d7%9c%d7%95%d7%94%d7%99%d7%9d-%d7%9c%d7%90-%d7%9e%d7%a8%d7%a9%d7%94

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s