"יהדות רדיקלית" מאת אברהם יצחק (ארט) גרין

יהדות רדיקלית/ ביקורת מאת חגי הופר

"יהדות רדיקלית – פתיחת שער למבקשי דרך" מאת הרב והפרופסור אברהם יצחק (ארט) גרין (ידיעות, 2016) מציג יהדות אחרת. גרין הוא פעיל ביהדות המתחדשת הפלורליסטית בארה"ב ובעבר קראתי את ספרו "בקשו פני – קראו בשמי" וגם כתבתי עליו. כל זה גרם לי להתעניין בספר, אך כבר אומר כי נחלתי אכזבה.

גרין מציג תמות מתחדשות ידועות, כגון ההתמקדות בצלם האדם והערכים הנגזרים מכך, ואף שאני עצמי כתבתי על אותו עניין עצמו, מצאתי את עצמי משתעמם לקרוא את הדברים. או כמו, למשל, הצעתו לראות בתיאוריה האבולוציונית המדעית סיפור בריאה עדכני. זה יפה מאוד, ובודאי שלא מסורתי או אורתודוכסי, אבל זה לא ממש מרגש אותי.

הגעתי בערך עד אמצע הספר וכבר דעתי התגבשה והתחלתי לכתוב ביקורת זו, ואף שסביר להניח שאמשיך לקרוא בו, מחוסר חומרי קריאה רבים.

אם להציע בכל זאת תובנה, הרי ששמתי לב שרוב ההגות הרפורמית/קונסרבטיבית/מתחדשת הנכתבת בארה"ב – וקראתי לא מעט מתוכה – פשוט לא מעניינת מספיק (אפילו השל). לעומת זאת, היהדות המתחדשת בארץ ישראל מעניינת מאוד בעיניי. איני יודע מדוע זה כך. אולי באמת יש סגולות מסוימות לישיבה בארץ ו"אוירא דארץ ישראל מחכים", או במונחים פשוטים יותר, אולי הישות הפוליטית השונה בשתי המדינות אחראית לכך. ועכשיו אני נזכר ברב יונתן זקס הבריטי האורתודוכס, שספרו "בשם האל" היה מעניין בעיניי, ועם זאת אפשר היה לחוש במזג השונה לגמרי מכל מה שידוע בארץ, במקרה הזה – לחיוב.

לבסוף, מי שמעוניין להעמיק יותר אודות הספר מוזמן לקרוא אצל תומר פרסיקו, שכתב בפייסבוק:

"הספר 'יהדות רדיקלית', שיצא לפני כמה שנים באנגלית, עורר עניין ופולמוס, כאשר הוא הותקף מהצד האורתודוקסי על ידי הרב דניאל לנדס ממכון 'פרדס', שטען שגרין מצמצם את מקומם של העם היהודי, ארץ ישראל והתורה לטובת הקשר האישי של הפרט עם האל. כתבתי בזמנו על הפולמוס הזה בבלוג שלי )https://tomerpersico.com/2011/04/07/green_landes_debate/("

ובו קישורים פנימיים נוספים.

אני לא מבין מה כל-כך יש להתפלמס על דברים כה ידועים, ואף שהם נמצאים במחלוקת, אבל מילא, טוב שיש לאנשים במה להתעסק.

שורה תחתונה: מאכזב.

%d7%99%d7%94%d7%93%d7%95%d7%aa-%d7%a8%d7%93%d7%99%d7%a7%d7%9c%d7%99%d7%aa

4 מחשבות על “"יהדות רדיקלית" מאת אברהם יצחק (ארט) גרין

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s