"הסטטוס היהודי"/ מאת סיוון רהב-מאיר

הסטטוס היהודי/ ביקורת מאת חגי הופר

"הסטטוס היהודי" מאת אשת התקשורת סיוון רהב-מאיר (ידיעות, 2016) הוא אוסף של מכתמים קצרים על פרשות השבוע, שנשלחו במשך כשנה בוואטסאפ לרשימת חברים.

הנוסח הקצר ומותנה-הטכנולוגיה הוא, כמובן, מאוד עדכני יכול לדבר אל רבים. לא ניתן להעביר רעיונות עמוקים מדי במתכונת זו, אך סיוון מצליחה ברוב הפעמים לזקק אמירה משמעותית גם בשורות הקצרות האלה.

על פי רוב, היא הולכת לפי המקורות והדרשות הידועות, אך היא משכילה לקשרן גם למצב האקטואלי שלנו היום בישראל, ולמשל, בכמה פרשות היא מקשרת את הדרשות להרוגי פיגועים, שכתבו או אמרו משהו בנושא.

כל דרשה תופסת עמוד, ולעיתים נדירות שניים, כאשר העמודים מעוצבים וצבעוניים – לפי החומשים השונים – ובחלק העליון של כל אחד מצוי פסוק בודד. לרוב, ובעיקר בהתחלה, נבחרו הפסוקים המשמעותיים ביותר, ואני מצאתי הנאה כבר בקריאה של אלה. בהמשך, מאמצע ספר שמות, יש להודות כי התורה עצמה הופכת למשעממת וטכנית יותר, ובהתאם לזאת גם הפסוקים שנבחרו. עם זאת, גם במקרים אלה לרוב המחברת מוצאת זווית מעניינת.

אני מצאתי את הספר הזה מעניין ומהנה. אולי אין פה תגליות מהממות או עיונים מעמיקים מדי, אבל יש פה רפלקציה אינטליגנטית וטובת לב על התורה. מדי פעם חשבתי לעצמי, שכמה עולמנו היה נראה אחרת אם היינו הולכים לאור הדברים הפשוטים, ועם זאת הנוקבים, המפורטים בספר הנגיש הזה.

רעיון אחד, למשל, ששווה את לבי, מופיע כבר בהקדמה, מפי נחמה לייבוביץ – היא אומרת שיש לראות את התורה כמכתב אהבה. כשאנו מקבלים מכתב אהבה אנו בודקים ונותנים משמעות לכל אות וסימן בו, וכך ראוי לעשות אף בתורה.

רעיון נוסף שתרם לי הוא רשימה של 6 חלקים שעשה רבנו יונה על לשון הרע ומה היא כוללת. הסעיפים האחרונים בה כוללים אף ניבול פה ואף סתם רטינה מיותרת. העניין מובא בהקשר הצרעת, המובאת בפרשת תזריע, שלפי חז"ל היא עונש על לשון הרע.

 

שורה תחתונה – בהחלט מומלץ, בעיקר למתחילים, אך גם לותיקים.

%d7%94%d7%a1%d7%98%d7%98%d7%95%d7%a1-%d7%94%d7%99%d7%94%d7%95%d7%93%d7%99

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s