"דלתות התודעה"/ מאת אלדוס האקסלי

דלתות התודעה/ ביקורת מאת חגי הופר

"דלתות התודעה – עדן ושאול" מאת אלדוס האקסלי (מדף ועולם חדש, 2016) הן שתי מסות שנאספו לספר אחד, עם עוד חלק שלישי ארוך יחסית של נספחים. הספר עצמו קצר מאוד, בן 150 עמודים. הוצאת "עולם חדש" מתמחה בספרי מיסטיקה ורוחניות, והספר הזה לא חורג ממתכונתה הרגילה.

מגב הספר:

את השם דלתות התודעה שאל האקסלי מהמשורר הבריטי ויליאם בלייק שכתב: "כאשר דלתות התודעה נקיות, כל הדברים נראים כפי שהם." גם ג'ים מוריסון בחר את השם הדלתות ללהקתו בהשראת בלייק.

 

הספר עניין אותי, כי אני מתעניין בתודעה ובחקירתה. הדרך העיקרית המתוארת בספר להרחבת גבולותיה היא השימוש בסם המסקלין, הוא הפיוטה, שנעשה מצמח הקקטוס. עוד בנעוריי התוודעתי – באופן תיאורטי בלבד – לסם העוצמתי והרוחני הזה, וזאת בסדרת ספריו של קרלוס קסטנדה על דון חואן האינדיאני.

האקסלי ידוע בעיקר כסופר שכתב את יצירת המופת "עולם חדש מופלא". מעניין, כי שם מתוארת מציאות בה כולם מסוממים כל הזמן בסם שגורם אושר ושכחת דאגות. ואולי הושפע האקסלי מהתנסותו במסקלין.

במסה הראשונה האקסלי מתאר את השימוש בסם ומגיע לכמה תובנות אודותיו, כגון שאין הוא מציג מציאות סובייקטיבית, אלא הזיותיו נראות ממש כמציאות האובייקטיבית עצמה. משם הוא ממשיך לתאר יצירות אמנות שונות, שגם בהן ניכרת הרגישות לצבע ולהופעתו. אם הציירים עצמם לא היו במצב כמו בהשפעת הסם, הרי לכל הפחות מושפע הסם עשוי לקלוט הרבה יותר מהציורים הללו. ומכאן עובר האקסלי לדבר על הסכיזופרן וטוען שיש הקבלה רבה בין מצבו ובין מצב צרכן המסקלין. אם באמת ישנו קשר ברמה הכימית בין שלוש אלה – המסקלין, האמנות והסכיזופרניה – הרי שהדבר מרתק ומצריך בדיקה קפדנית. הסכיזופרניה, נזכיר, היא תחום שרב הנסתר בו על הגלוי, וכל שבב מידע נוסף אודותיה יוכל רק להועיל.

המסה השנייה בנויה באותה מתכונת. האקסלי מדבר על גן עדן, שבו בדרך כלל מצויות אבני חן למיניהן, ומכאן עובר שוב לתאר יצירות אמנות שונות, ולבסוף שוב מגיע את הסכיזופרן. גם הנספחים דנים בשלוש התופעות האלה.

 

ובכל זאת, אם עליי לסכם ספר זה, עליי להודות כי הוא עמום ולא ברור כל צרכו, וגם יש בו מן המוזרות (אולי בדומה לחוויה אותה הוא מתאר). לא לגמרי מובן המקום הרחב שתופסים ניתוחי יצירות האמנות, כאשר המאמרים לא הוקדשו מראש לשם כך, והדבר נראה לי לא לצורך. בכלל, די קשה להבין מה האקסלי רוצה לומר, אף על פי שמפעם לפעם הוא כן יודע לומר דברים ברורים ואף מעניינים. לכן, אני לא יכול להמליץ עליו לכל אחד, אך למי שמתעניין בנפתולי התודעה ובעיקר בהשפעת המסקולין ספר זה יכול לספק את מבוקשו, ובייחוד שאין הרבה ספרים כדוגמתו בעברית, עד כמה שידוע לי.

%d7%93%d7%9c%d7%aa%d7%95%d7%aa-%d7%94%d7%aa%d7%95%d7%93%d7%a2%d7%94

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s