"אל שפת האמת"/ מאת אייל ורד

אל שפת האמת/ ביקורת מאת חגי הופר

"אל שפת האמת" מאת הרב אייל ורד (אלומות, 2016) הוא ספר המנסה להדגיש את דרשותיו על פרשות השבוע של רבי יהודה אריה לייב אלתר בספרו הידוע "שפת אמת".

הרב אלתר היה אדמו"ר של חסידות גור בפולין, אך ספרו נחשב מאוד לא רק בחסידות זו, אלא בכל הזרמים הדתיים המרכזיים. כתיבתו היא מורכבת מאוד ומקורית, אך היא גם קשה מאוד לאדם הממוצע בן זמננו. לא פעם חשבתי לעיין בה מעט, אך נרתעתי מן הסגנון ומן השפה.

והנה בא הרב אייל ורד ומספק בדיוק את החסר הזה. בספרו הוא בוחר שני קטעים מה"שפת אמת" לכל פרשה, בדרך כלל קצרים יחסית, ומבאר אותם ביתר אריכות ובשפה עכשווית. עצם בחירת הקטעים כבר יש בה מעשה רב, שכן יש לשער שהקטעים שנבחרו הם מהיותר מעניינים שבספר המקורי. והביאור שמלווה לכך משלים את תנועת ההנגשה בצורה מיטבית. זאת למרות שאפשר להגיד שאף הוא בדרך כלל מתפייט הרבה, יותר מאשר הוא מסביר בפשטות, אך עדיין הדברים נעשים בהירים יותר.

קראתי כמה פרשות וקטעים, ואני מתכוון להמשיך ולקרוא בספר זה לאורך זמן, בשאיפה לפי סדר הפרשות. עליי להודות, המאמרים מה"שפת אמת" שקראתי עד כה היו קצת בעייתיים בעיניי. יש בהם גישה חסידית טיפוסית, אך יש בהם גם הרבה התחכמות וקריאת הדברים לא לפי פשוטם. אני מניח שהרבה אנשים דווקא אוהבים את זה ומעריכים את זה, אך אני פחות. בעיניי זו קריאה מיושנת ואף אוכל לומר גלותית. ובכל אופן אני שמח להתוודע אליה ולהכיר ספר נפוץ ומוערך.

 

לסיכום, הרב אייל ורד עשה עבודה חשובה, שתוכל לשרת רבים. אני מקווה שיכתבו ספרים דומים אף לגבי ספרים נוספים מארון הספרים היהודי ובכלל וינגישו את הכתבים העתיקים לבני דורנו.

 

מכיוון שהשבת פרשת שמות, הנה פירושו של ה"שפת אמת" מהספר לפרשה זו (כאן בולט המסר החסידי), את הסברו של אייל ורד תוכלו למצוא בבלוג של גדי איידלהייט בקישור המצורף[1]:

 

"במדרש אילולי שהסתיר פניו היה מראה לו מה למעלה ומה למטה כו’. אף על פי כן בשכר ויסתר [משה את פניו] זכה לתמונת ה’ יביט. פירוש כי בוודאי גם משה רבינו עליו השלום ידע זאת כי היה מראה לו כו’. וכל אלה ההשגות הניח בעבור להסתיר פניו בשביל יראת ה’. ולכן השיג בשכר יראה זאת תמונת ה’ יביט. והטעם כי מעט אשר משיג אדם בזכות מעשיו. שָקוּל נגד הרבה השגות הבָּאין לאדם במתנה. ודבר הבא בעבודת האדם הוא קיים לעד. ועל עניָן זה נאמר יראו את ה’ קדושיו כי אין מחסור ליראיו. [תרמ”א]".

[1] http://www.xn—-1hckc6ddr6ab.co.il/%D7%90%D7%9C-%D7%A9%D7%A4%D7%AA-%D7%94%D7%90%D7%9E%D7%AA/

%d7%90%d7%9c-%d7%a9%d7%a4%d7%aa-%d7%94%d7%90%d7%9e%d7%aa

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s