"סערת נפש"/ מאת יורם יובל

סערת נפש/ ביקורת מאת חגי הופר

"סערת נפש" מאת ד"ר יורם יובל (קשת, 2001), שהוא בעל התמחות הן כפסיכיאטר והן כפסיכותרפיסט, הוא ספר ותיק, שהיה רב מכר בזמנו, אך אני קראתי אותו רק עכשיו (2017). כמו שאומרים, עדיף מאוחר מאשר לעולם לא. במקרה הזה ודאי שהפתגם הזה נכון, שכן בעיניי מדובר בספר מצוין!

בספר מגולל יובל 17 תיאורי מקרים, אנשים שהוא טיפל בהם, כשכל מקרה שונה ממשנהו ונראה שנעשה פה מאמץ להציג מגוון גדול ככל האפשר של נושאים – מאמץ שצלח. באופן זה מתקבל ספר שהוא גם מבוא כללי לפסיכולוגיה, אך לא כזה שבה בצורת הטחת נתונים יבשה, אלא כל נושא מתואר על-ידי סיפור ולכן מרתק יותר. בניגוד לכמה ספרים דומים שקראתי לאחרונה, שבהם תיאור המקרים היה קצר וחלקי לטעמי, כאן התיאור הוא מלא יותר ועל כן מספק יותר. ובסוף כל פרק מובא סוף דבר, המספר על תוצאות הטיפול ועל מסקנותיו.

 

הספר מחולק לשלושה חלקים ולהלן פירוט קצר שלהם:

החלק הראשון עוסק בפסיכולוגיה.

אישה מתקשה להגיע לאושר ולהנאה. כאן מתברר כי טיפול תרופתי, שהוא מקובל במקרים כאלה, לא היה יכול להגיע לשורש הבעיה שלה כפי שטיפול בשיחות הצליח.

אדם בעל הפרעה פוסט-טראומטית מתקשה לתפקד בחיי היומיום שלו. שחזור רגעי האימה עוזר לו להגיע לתובנות.

חשפנית מבקשת לגלות את גופה לעיניי המטפל בקליניקה ומעלה את נושא הגבולות שבין המטפל והמטופל, בעיקר בנושא המיני. יחסים אסורים כאלה הם די נפוצים עד היום.

מטופל ערבי חש שנאה ומעורר שנאה, באופן המקשה על הטיפול. אך מקור השנאה, מתברר לבסוף, הוא אישי לחלוטין וקשור לאירוע מילדותו.

מטופלת סובלת מחרדה. כאן הטיפול המתאים ביותר הוא ההתנהגותי-קוגניטיבי, שביסודו חשיפה הדרגתית לגורם המאיים.

אישה בעלת אישיות גבולית נראה שמתישה רגשית את המטפל. הוא ממליץ למטפלים לא לעבוד עם יותר מפציינט אחד כזה. אני למדתי כאן שאישיות גבולית אינה רק "משהו שבין הנירוטי לפסיכוטי", אלא זה טיפוס אישיות מובחן בעל מאפיינים ברורים, שחלק מהם היא תלותיות גבוהה, אינטנסיביות נפשית והפעלת מניפולציות בלתי פוסקות. הגורם המשוער בדרך כלל הוא חסך הורי.

המטופלת האחרונה מגיעה לתובנות בנוגע ליחסה לאביה ולאהובה על-ידי פירוש חלומותיה, שיטה פסיכואנליטית בסיסית וחשובה.

 

החלק השני עוסק בפסיכיאטריה. כאן המקרים הם פחות מפורטים.

מתוארת אישה שעשתה ניסיון התאבדות, אך בירור המקרה הראה בבירור שהדבר נעשה כתגובה למעשה ספציפי ועל כן הוא פחות חמור. אבל זו הזדמנות מצוינת לדון בתופעה בכללותה.

מטופלת סובלת מהפרעות אכילה, וכאן הדיון ניסוב על אנורקסיה ובולימיה (החמורה פחות).

מטופלת סובלת מדיכאון ומקבלת הן טיפול תרופתי והן פסיכותרפי. הטיפולים עוזרים לה, אף שלא ברור איזה מהם היה המכריע, ואולי זה גם פחות חשוב.

מטופלים הסובלים מחרדות מקבלים תרופות עד החלמתם.

רב לוקה בהפרעה דו-קוטבית. בתחילה הוא מסרב לקבל כל טיפול. לבסוף, לאחר שהטיפול התרופתי נכשל, נאלצים לעשות לו נזע חשמלי – דבר שמרתיע רבים, אך לפעמים יתכן שאין כל אפשרות אחרת. הפרק הזה, עם כל הכאב שבו, הוא צבעוני במיוחד, אולי זה מטבעה של ההפרעה הזו, אולי פשוט אישיות הרב.

לבסוף, הפרעות פרנואידיות וסכיזופרניה והטיפול בהם, החלק שנחשב הקשה ביותר.

 

החלק השלישי עוסק במדעי המוח.

מתואר מה שידוע, בקווים כללים, על מבנה המוח, ומסופר על חלוץ תחום זה – הפסיכולוג היהודי-רוסי אלכסנדר רומנוביץ' לוריא (עמ' 315). כאן המחבר חוזר למקרה עם המטופלת בעלת האישיות הגבולית.

מתוארים הקשרים בין תאי המוח. וכאן מובא מקרה בו הטיפול נכשל. שמתי לב שפרק זה הוא גם היחיד שאינו ברור כל צורכו, ועלה בדעתי שמא תנאי להצלחת הטיפול הוא היכולת לספר אותו בצורה ברורה, וכאשר הסיפור אינו צולח – גם הטיפול נכשל. זו מעין השערה, על כל פנים.

מתואר הזיכרון, שלו שני סוגים – הזיכרון המפורש והזיכרון המובלע (עמ' 349). היום מקובל יותר לומר זיכרון לטווח ארוך ולטווח קצר, ואיני בטוח אם המושגים האלה חופפים. כאן מתוארת מטופלת ששכחה תקופה ממושכת אירוע אונס מעברה.

לבסוף, נידונות האישיות וחיי הרגש, ועד כמה הם באמת עצמאיים. למשל, זוג תאומים שהופרדו לאחר לידתם ונפגשו בהמשך נמצאו דומים זה לזה באופן מעורר השתאות.

 

אעיר עוד כי נראה לי שאני בין הבודדים שקרא קודם את ספר ההמשך לספר זה – "מה זאת אהבה", וכתבתי עליו בנפרד.[1]

 

לסיכום – ספר מצוין וטוב מאוד בסוגו בעיניי. הוא מספק הצצה קצרה אך מפורטת לעולם הפסיכולוגיה, הן מהצד התיאורטי שלו והן מהצד המעשי. בצד התיאורטי – אמנם הרבה מהמידע היה ידוע לי, אך הוא גם חידש לי לא מעט. בצד המעשי – נהניתי מאוד לקרוא תיאורי מקרה מלאים ומעניינים, בעיקר בחלק הראשון, העוסק בפסיכולוגיה עצמה.

ממליץ עליו בכל פה לכל אחד, ולדעתי הוא כמעט ספר חובה.

 

 

[1] כאן: http://nuritha.co.il/he/node/37387

%d7%a1%d7%a2%d7%a8%d7%aa-%d7%a0%d7%a4%d7%a9

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s