"רדיו בנימין"/ מאת ולטר בנימין

רדיו בנימין/ ביקורת מאת חגי הופר

"רדיו בנימין" מאת ולטר בנימין, תשע נשמות, 2016, 88 עמודים.

מדובר במספר קטעים ששורו בשנים 1930-1931 בתכנית "שעה לנוער" בתחנות של ברלין ופרנקפורט. הדובר – ולטר בנימין, הוגה דעות יהודי חשוב, ששם קץ לחייו בתקופת השואה בתוך ניסיון בריחה. כאן קראתי, באחרית הדבר, שאם היה מחכה יום אחד היה מצליח להימלט, דבר מצער מאוד שלא ידעתי.

 

בנימין עוסק במגוון נושאים: ברעידת האדמה בליסבון, שהרעידה גם את הדעות בקשר להשגחת האל; במשפטי המכשפות, שנראים לנו היום מופרכים מיסודם, אך אמונות טפלות כאלו היו הדעה המרכזית באירופה בעבר; על מרמה בבולי דואר וכיצד ניתן להתגבר עליה; על מבצר הבסטיליה הצרפתי, שבו בין היתר נכלא "האיש במסכת הברזל" המסתורי; על כנופיות שודדים בעבר בגרמניה, שהייתה להם לשון מיוחדת ובה כמה מילים עבריות, ושנחשבו אף הם מושפעי-שטן; על חורבן הרק ולנאום ופומפיי, וכאן אומר בנימין כי החורבן לא בא מהלבה אלא מהאפר, תחתיו נקברו תושבי העיר.

 

אני מצאתי את כל הקטעים האלה מעניינים מאוד, ואם בנימין היה משדר היום (גם אם לא הייתי יודע שמדובר בבנימין הגדול, שהרי אז אין שאלה כלל) אני חושב שהייתי מאזין להם בקביעות. לא פעם דברים המכוונים לנוער יכולים לעניין ולהפרות אף מבוגרים בצורה לא פחותה.

 

אסיים באנקדוטה: בפרק על המכשפות מספר בנימין על כותב אחד שניסה להסביר את רדיפתן:

"כך כתב אחד מהם בשנת 1660: "מי שמכחיש את קיומן של המכשפות, מכחיש גם את קיומן של הרחות, משום שמכשפות הן רוחות. אבל מי שמכחיש את קיומן של הרוחות, מכחיש גם את קיומו של אלוהים, משום שאלוהים הוא רוח. לכן מי שמכחיש את המכשפות, מכחיש גם את אלוהים"" (עמ' 25).

אני חושב על שנת הכתיבה של הקטע הזה – 1660, ממש בסמוך לפרסום ספרו של שפינוזה "מאמר תיאולוגי מדיני", שעל הספר עליו כתבתי אך לפני כמה ימים. ואיזה הבדל! מה שגורם לי להעריך את שפינוזה עוד יותר, בהתחשב בסביבה בה חי.

%d7%a8%d7%93%d7%99%d7%95-%d7%91%d7%a0%d7%99%d7%9e%d7%99%d7%9f

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s