"חז"ל עכשיו"/ מאת ענת שפירא־לביא

חז"ל עכשיו/ ביקורת מאת חגי הופר

"חז"ל עכשיו – מסע בשבילי הסיפור התלמודי" מאת ענת שפירא־לביא, פרדס, 2016, 224 עמ'.

כותרת הספר "חז"ל עכשיו" מתכתבת עם ספרו הידוע של מאיר שלו "תנ"ך עכשיו", וכשם ששלו ערך קריאה אישית בתנ"ך כך שפירא-לביא עורכת קריאה אישית בספרות חז"ל (אם כי, צריך לומר, שלו הוא הרבה יותר חדשני ומשוחרר ושפירא-לביא יותר הולכת בתלם הידוע והמוכר).

המחברת אספה 11 מאגדות חז"ל הידועות ביותר: רבי יוחנן בן זכאי היוצא מירושלים, חוני המעגל מוריד גשם וכן נרדם לשבעים שנה, אלישע בן אבויה, "אחר", בשיחתו עם רבי מאיר תלמידו וכן הלאה. הבחירה במוכר ביותר היא גם מעלתו וגם נקודת התורפה של הספר. מעלתו: שכן לא סתם אלה הסיפורים המפורסמים ביותר. הם פשוט היפים ביותר והמשמעותיים ביותר, לכן תמיד כיף לחזור אליהם. ותורפתו: שכן, ובכן, אנו מכירים כבר את הסיפורים האלה וקשה לחדש כאן.

שפירא-לביא מוליכה אותנו, הקוראים, לאורך הסיפור, כשבכל שלב היא חושפת רק חלק ממנו, והתמונה המלאה מתגלה רק בסוף. בין לבין היא מבארת מה שצריך ביאור. ביאורה הוא פשוט ומדויק ביותר. מצד אחד, היא לא נכנסת יותר מדי לדיון האקדמי היבש, שבדרך כלל פחות מעניין את הקורא הממוצע, ומצד שני היא מספקת כל מה שצריך כדי להבין את משמעותו של הסיפור ואת המסר שלו. בכמה פעמים היא מספקת כמה הסברים חלופיים למשמעות הסיפור, אבל בעצם כל ההסברים האלה יכולים לעמוד יחדיו ואין אחד מהם בא על חשבון השני.

בנוסף לזאת, המחברת מטעימה את הסבר הסיפורים על-ידי הבאת דוגמאות מהספרות, השירה, השירה המולחנת, הקולנוע ועוד. כל פעם שמובאת דוגמה כזו היא מתאימה מאוד לתוכן ומוסיפה עליו נדבך נוסף. זאת בצד ההפניות לספרות המקצועית, שמופיעות בגוף הטקסט וכן במרוכז בסוף כל פרק.

שפירא-לביא באה מתוך החברה החילונית ונראה שזהו קהל היעד המרכזי שלה. כפי שהיא כותבת בכמה מקומות בספר ובעיקר באחרית הדבר, הכרת ספרות חז"ל וארון הספרים היהודי בכלל היא דבר נחוץ מאוד בימינו, גם ובעיקר לאדם החילוני. זו אינה קריאה ראשונה לריענון הידע ואנו מכירים אותה כבר, אך בספרה היא מוסיפה עוד אבן חשובה למלאכה זו.

זהו ספר מצוין בעיקר למתחילים, שאינם מתמצאים בספרות היהודית הענפה, גם מבחינת זה שכאן מובא המיטב של המיטב וגם מבחינת זה שהמחברת מבארת כל פרט בצורה פשוטה ונהירה. אפילו בסוף מובאת דוגמה של דף גמרא טיפוסי. ובכל זאת, אני חושב שגם הבקיאים בספרות חז"ל ימצאו עניין והנאה בספר זה, אני יודע שאני נהניתי מאוד בקריאתו.

 

שורה תחתונה: מומלץ למתחילים, תענוג לכל אחד.

חזל עכשיו

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s