"הארץ שמעבר להרים"/ מאת ניר ברעם

הארץ שמעבר להרים/ ביקורת מאת חגי הופר

"הארץ שמעבר להרים" מאת ניר ברעם, עם עובד, 2016, 181 עמ'.

הספר "הארץ שמעבר להרים" מאחד כמה כתבות שפרסם ברעם בעיתון הארץ בשנת 2015, תחת הכותרת "48 ל-67", עליהם נוסף עוד חומר. ברעם משוטט בשטחים הכבושים, הן בצד הערבי והן בצד היהודי, ומשוחח עם האוכלוסייה. זהו זמן חטיפת שלושת הנערים והמבצע הגדול בעזה, והמתיחות באוויר.

דבר בולט שהוא שומע מהאוכלוסייה הערבית הוא הרצון לחזור לבתים שעזבו ב-48 מצד אחד, והצעה ליהודים לחזור למדינות אירופה מהן יצאו מצד שני. ומה עם יהודי המזרח? מקשה ברעם. לא ניתנת לכך תשובה מספקת, ולא שהחלק הראשון של ההצעה "מספק" מאיזושהי בחינה, בדיוק להפך.

מן הצד היהודי, בישיבות מסוימות שואפים למדינה אחת, כנראה עם זכויות מופחתות לערביי השטחים. ישיבה אחרת, עתניאל, מצטיירת כמתקדמת יותר ומושפעת מהרב פרומן. תלמידיה קוראים ספרות כללית ופילוסופיה והם שואפים להשתלבות עם האוכלוסייה המקומית. אך גם כאן ישנה בעיה. המשורר אליעז כהן (אם אינני טועה בשם) נשאל, סוף סוף, את השאלה האלמנטרית המעמתת אותו עם עצם ישיבתו בשטחים הכבושים, מה שרוב העולם מתנגד לו, והוא מתרגז ואומר שזו שאלה חצופה. אך זו לא שאלה חצופה אלא אלמנטרית. ובכל אופן צריך להודות שגישתו והגישה הכללית שם היא פתוחה יותר, חושבת ומתחשבת יותר ומתקדמת יותר ממקומות אחרים בשטחים.

עיקר המסר של הספר מבחינתי הוא העלאת החשיבות של אירועי 48 לתודעה היהודית. כי בתודעה הערבית הם נמצאים כבר היטב בתודעה. יתכן מאוד שזה מה שגרם לכישלון הועידה של ברק, כפי שאמר – אני דיברתי על 67 וערפאת דיבר על 48. אירועי 48, שבשבילנו הם ייסוד ועצמאות ובשביל הערבים "נכבה", מתבטאים במה שמכונה היום "בעיית הפליטים".

ובכן, בכך חשיבות הספר מבחינתי, אך באופן כללי עליי לומר שאין הוא מחדש הרבה. אנו כבר חיים עם הסכסוך הזה והבעיה הזו זמן רב ונראה שכבר שמענו הכול. נראה שזה מסלול שצריך לעשות כל מי שרוצה לכתוב בענייני פוליטיקה, אך אין כל חובה לקרוא כל מסמך שכזה. וזאת, שוב, בכל זאת, שהדיווח בתוך השטח מטווח מגע וההתחככות עם התושבים הם מעט שונים ממה שרגילים אליו בדיווח חדשותי רגיל.

 

עטיפה_-_הארץ_שמעבר_להרים(1)

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s