"דברי הבודהה"/ בתרגום קרן ארבל

דברי הבודהה/ ביקורת מאת חגי הופר

"דברי הבודהה – תרגומים מתוך הכתבים הבודהיסטים המוקדמים", תרגום מפאלי הערות והקדמה מאת קרן ארבל, אונ' ת"א, 2016, 435 עמ'.

מפעל יפה לקחה על עצמה קרן ארבל בתרגום נרחב זה של מקורות בודהיסטים קדומים. מבואות לבודהיזם בעברית לא חסר, אף מספר כתבים בודהיסטיים ועיסוק בהם, עתה מצטרף לכל אלה ספר זה. חשיבותו המחקרית ניכרת כבר מההוצאה שבחרה לפרסמו – הוצאת אוניברסיטת תל-אביב המכובדת. אך האם יש בו תועלת רבה גם לאדם מן השורה?

הספר מחולק לדרשות-דרשות, קצרות וארוכות, כ-76 במספר. גם הארוכות יותר אינן ארוכות מאוד, כך שנוח מאוד לקרוא בספר בשלבים. אני קראתי בינתיים רק חלק מהדרשות, שכן קריאת ספר כזה ברצף קצת מכבידה עליי. כך אני חושב גם שמוטב לקרוא בו.

מבחינת התוכן, יש להודות, כי החומר המועבר כאן הוא חומר בודהיסטי קלסי. כל מי שלמד מעט בודהיזם יזהה מיד את הנושאים ואף את מילות המפתח בשפת המקור. המלחמה העקרונית בסבל, המכשולים העומדים בפני התודעה, התשוקה שלא ניתנת לסיפוק – כולם נוכחים כאן. מהבחינה הזו, הספר הזה אינו מחדש הרבה, אך מצד שני יכול להוות ספר היכרות מבואי לא רע בעצמו.

עוד אציין, כי הניסוחים הם לפעמים ארכאיים למדי, דבר שלא צריך להפליא בספר של כתבים עתיקים. כך רווח כאן המנהג לחזור על אותו משפט בתוספות שונות לאורך הדרשה מספר פעמים. דבר דומה מצוי למיטב ידיעתי גם בספרות המסופוטמית הקדומה (קדומה הרבה יותר), דבר שיכול אולי להעיד על סגנונם של הקדמונים, אם אין כאן איזה שהוא עקרון בודהיסטי שאיני מודע לו.

וכן, יש הרבה יופי בדרשות, הרבה צבעוניות ואופני התייחסות שונים אל אותם העקרונות. אולי בדומה (אך עם שוני גם) לסיפורי הזן הידועים, שהתחבבו על קהל רב. ובכל זאת, כאמור, קשה לקרוא את הספר הזה ברצף.

לספר חלק די נרחב בו כותבים אסף סטי אל בר וקרן ארבל את הסבריהם על דרשות בודהה ועל בודהיזם בכלל. גם חלק זה יכול לשמש כמבוא מצוין לתורה זו בכללותה. בפתיחה המתרגמת גם נותנת הנחיות קריאה מומלצות.

אני חושב שהספר הזה הוא אוצר בלום לחוקרי הבודהיזם וכן למתרגליו, שבוודאי ישמחו לכל חומר נוסף בתחום, ובטח שלחומר קלסי שכזה. לקהל אחר, מן השורה, זה עדיין ספר מעניין למדי, אם כי יותר קשה לקריאה ממבואות רגילים, ועל כן פחות מתאים למתחילים.

דברי הבודהה

3 מחשבות על “"דברי הבודהה"/ בתרגום קרן ארבל

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s