"ארוחה בחורף"/ מאת הובר מנגרלי

ארוחה בחורף/ ביקורת מאת חגי הופר

"ארוחה בחורף" מאת הובר מנגרלי, עם עובד, 2017, 127 עמ'.

העלילה בקצרה מספרת על שלושה חיילים גרמנים בפולין, שעתידים ביום שלמחרת לשמש כיתת יורים מול קבוצת יהודים. אלא שיש להם אפשרות נוספת והיא ללכת לחפש יהודים מסתתרים. אם לא ימצאו איש תחזור לפעילות האפשרות הראשונה. הם סולדים ממנה ולכן בוחרים באפשרות השנייה, ואכן מוצאים יהודי מסתתר אחד. בהמשך הם גם מנסים לארגן לעצמם ארוחה חמה, כשחלק זה תופש את רוב נפחו של הספר הצנום הזה. בין היתר, מופיעה במקום אף דמותו של פולני מקומי.

העניין שהספר הזה אמור ליצור הוא, כנראה, הייחוד שבהצגת זוועות השואה דווקא מעיניי הצד הפושע הפעם. אבל אין כל ייחוד בהצגת הצד האנושי של הצד הפושע ועמדה על כך כבר בהרחבה אתי סרוסי בביקורתה[1], ואין לי הרבה מה להוסיף על דבריה. אולי חוץ מפרט נוסף אחד.

אין ייחוד בהצגה זו, כאמור, וגם אין שום הצדקה לה. יותר מזה, לדעתי מה שמוצג בספר זו דילמה מדומה – מושג שטבע ד"ר משה צימרמן בדברו על הקולנוע הישראלי הישן. הדילמה המוצגת בספר היא דילמה בין הרג בצורה כזו או בצורה אחרת, ולכן אנו אמורים להזדהות עם החיילים הגרמנים המנסים להפחית את הנזק. אלא שהדילמה האמיתית היא, כמובן, בין לשתף פעולה עם הרג לא מוצדק זה, כך או כך, או פשוט לסרב לכך ולשלם את המחיר. האפשרות הזו אפילו לא מוצגת ולכן האמירה של הספר בעייתית בעיניי.

אפשר לומר שצריך אישיות הרואית במידת מה לביצוע אפשרות זו ושהספר מנסה להציג אנשים "רגילים", לא גיבורים גדולים. אך אם כך, מה עניין לי לקרוא עליהם? ובאמת, הספר לא הצליח לרתק אותי ולא לתרום לי תובנות חדשות, אף על פי שהוא כתוב בצורה די טובה.

אומר עוד כי לספר הזה היה יכול להיות בכל זאת ערך מוסף בהראותו את אופן ההתייחסות של גרמנים היום אל פשעי העבר שלהם, תחום מרתק בפני עצמו, אלא שהכותב הוא איטלקי היושב בצרפת על כן אינו נופל אף לקטגוריה הזו.

אין לי, אם כך, אלא להסכים גם עם השורה התחתונה של אתי ולהכתיר את הספר הזה כמיותר. ואף בעייתי מוסרית.

(ולמה קראתי אותו אם כך? ראשית, כי הוא כבר היה ברשותי. שנית, כי הוא מאוד קצר. ושלישית, כי נתתי לו בכל זאת עוד צ'אנס. אך גם הצ'אנס הזה הלך לאיבוד).

 

[1] כאן: https://etiseroussi.wordpress.com/2017/06/16/%D7%90%D7%A8%D7%95%D7%97%D7%94-%D7%91%D7%97%D7%95%D7%A8%D7%A3-%D7%94%D7%95%D7%91%D7%A8-%D7%9E%D7%A0%D7%92%D7%A8%D7%9C%D7%99/

ארוחה בחורף

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s