"לרפא עולם שבור"/ מאת יונתן זקס

לרפא עולם שבור/ ביקורת מאת חגי הופר

"לרפא עולם שבור – החיים כקריאה לאחריות" מאת הרב יונתן זקס, מגיד, 2010, 388 עמ'.

כשצילמתי את כריכת הספר והעליתי את התמונה לפייסבוק קיבלתי הערה, שלא כדאי לקרוא את ספרי זקס ברצף, שכן יש דברים בהם הוא חוזר על עצמו. ואכן קראתי לאחרונה עוד שני ספרים שלו ואף סקרתי אותם – השותפות הגדולה ולכבוד השוני. אני חושב שההערה הזו נכונה מאוד והיא ממצה את התרשמותי מהספר.

מבחינת התוכן, קשה לי להציג רעיון אחד לשם הדגמה. הרעיון המרכזי כאן הוא האחריות לאחר, רעיון שלוינס דן בו רבות, אך דומני שהוא אינו מוזכר בספר כלל, או כמעט שלא. וכנספחים של רעיון זה באים כל הערכים החיוביים, חסד, חמלה, אהבה וכיוצא בהם. זקס מטעים את דבריו דרך עיון במקטעים שונים בתנ"ך, כמו סיפור יוסף וספר איוב, מדרשי חז"ל, דברי רבנים מאוחרים יותר ואף מהגותם של אנשים חילוניים, יהודיים וגויים כאחד, כגון ציטוט ארוך מספרו של עמוס עוז "סיפור על אהבה וחושך".

בכל דבריו זקס נעים מאוד וגם נאור מאוד, כהרגלו. הוא יכול להיות, ונראה שכבר הינו, שגריר מצוין של היהדות. אבל לטוב או לרע, אין אצלו כל זכר לדברים השליליים המתקשרים אצלנו לפעמים לדת, ואולי במקום מושבו באנגליה הדברים האלה פחות נוכחים. דבר זה הופך את דבריו למעט תפלים. כולם מתוקים מדבש ומנופת צופים, אבל חסר לי קצת פלפל חריף.

לכן נראה לי שאאמץ את העצה שקיבלתי ואמתין זמן מה עד שאפתח ספר נוסף של זקס. אולי אחכה שנה, עד שבוע הספר הבא. כי דרשות חביבות הן אכן חביבות, אך רצוי לא להרבות מהן, כמאמר החכם: "הרבות אכול דבש לא טוב". מצד שני, כשיגיע הזמן, אין ספק שארצה לקרוא עוד ממנו, ובכלל אני חושב שיועיל לכל ישראלי לקרוא לפחות ספר אחד מספריו ולהכיר קול מתון וחיובי, שכדוגמתו אין פה מספיק. רב אחד הדומה לו בכל זאת במחוזותינו הוא הרב בני לאו, והוא זה אשר כתב את הקדמת הספר.

 

לרפא עולם שבור

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s