"החדשנים"/ מאת וולטר אייזקסון

החדשנים/ ביקורת מאת חגי הופר

"החדשנים – על חבורת ההאקרים, הגאונים והגיקים שיצרה את המהפכה הדיגיטלית", מאת וולטר אייזקסון, כז"ב דביר, 2017, 610 עמ'.

בעבר קראתי את ספרו של אייזקסון על איינשטיין ואהבתי מאוד את הספר, לכן מאוד רציתי לקרוא גם את הספר הזה שלו. גם הנושא מעניין. המהפכה הדיגיטלית היא אולי החשובה והמשמעותית ביותר בתקופתנו, ועל כן כדאי לדעת משהו עליה.

אייזקסון כתב ביוגרפיות רבות נוספות, וכיהן כיושב ראש CNN וכעורך כתב העת "טיים", אדם בעל כישורים נרחבים, הבאים לידי ביטוי גם בספר זה.

הספר כולל נושאים רבים. הוא פותח בעדה, הרוזנת מלאבלייס, שהשתעשעה ברעיון המחשב עוד במאה ה-19, אך לא הצליחה להביא אותו לידי מימוש. והוא ממשיך בתכנון הראשוני של המחשב, בפיתוח התכנות, בהמצאת הטרנזיסטור, וכן המיקרו-שבב, בהופעת משחקי הווידאו, האינטרנט, המחשב האישי, התוכנות, הקיוון ומרחבי הרשת.

בניגוד לספר על איינשטיין, כאן לא דמות אחת תופסת את מרכז הבמה, אלא עשרות דמויות. מבין המוכרות שבהן אפשר למנות את אלן טיורינג וג'ון פון ניומן, את סטיב גובס וסרין ברין, ואת ביל גייטס כמובן. אך מלבד אלה, כאמור, ישנם עשרות אנשים ונשים שתרמו למהפכה הדיגיטלית.

מקומן של הנשים פה הוא די רחב, באופן מפתיע אולי ומעודד ודאי. למשל, ראשוני המתכנתים היו שש מתכנתות (שתיים מהן יהודיות). אחת מהן הסבירה בראיון מאוחר, שבתקופה ההיא כולם החשיבו את החומרה וזלזלו בתוכנה, וכך הסכימו להפקיד אותה בידי נשים. והנה, התהפך עליהם הגלגל וחשיבות התוכנה אינה מוטלת בספק.

דמות נשית נוספת מראשוני התכנות היא גרייס הופר, ששמחתי להיתקל בשמה, אף שאיני חושב שיש בינינו קשר משפחתי…

מלבד ריבוי האישים, מה שמייחד תחום זה וספר זה, הוא שכאן קשה להצביע על דמות אחת משפיעה, אלא לרוב מדובר על שיתופי פעולה מרובי משתתפים. ובכל זאת כמה שמות בולטים יש.

 

הספר עצמו מעניין ועתיר אינפורמציה, אבל יש בו כמה בעיות. הראשית שבהם קשורה למאפיין שהזכרתי זה עתה – ריבוי אישים ושיתוף פעולה ביניהם הוא נחמד מאוד במישור המציאותי, אך במישור הסיפורי הוא פחות עובד. אנו אוהבים דמות "גיבור" אחת שאפשר להתחבר אליה, מאשר שורה לא נגמרת של אישים שונים ומשונים. זה אמנם ספר עיון, אך עדיין ספר שהסגנון הסיפורי חשוב בו.

שנית, מתחבר לסיבה הראשונה, על כל דמות המחבר טורח ומספר את הביוגרפיה שלה, מה עשתה לפני ואחרי וכו'. בעיניי התוספות הללו הן קצת מיותרות, מעמיסות על הספר ומאריכות אותו מאוד (גם הספר על איינשטיין ארוך מאוד, אך שם זה לא הפריע לי כלל), אף כי אני מבין שכך בדרך כלל כותבים ספרים מסוג זה.

 

ובכל זאת, למרות הערות אלו, מדובר בספר ראוי ומועיל, ורק צריך להצטייד מראש בסבלנות ואורך נשימה.

 

החדשנים

2 מחשבות על “"החדשנים"/ מאת וולטר אייזקסון

  1. אני נוטה להסכים עם רוב מה שנכתב פה ולטעמי (כאחד שהוא פריק תוכנה ומכיר גם את תחום החומרה לעומק) זהו אחד הספרים הטובים שלו, למרות אי-אילו אי-הבחנות היסטוריות, המדובר פה בספר קולח ומרתק שבאמת סוקר את ההיסטוריה הדיגיטלית על כל פניה. העובדה שאין פה גיבור היא, מה לעשות, פשוט כדברי ימי ההיסטוריה עצמה – אכן ככל שהמורכבות הטכנולוגית והידע המדעי עולה, לעולם לא יוכל אדם אחד להיות איש-אשכולות מולטי-דיספילינארי שידו בכל ויד כל בו ולכן נפגוש יותר יותר עבודות משותפות כמתואר בספר.
    בנוסף, אני מבין שהאקספוזיציה על האנשים נראית תמוהה אבל כאחד שבא גם מתחום הפיתוח שמתואר בספר (בינה מלאכותית, ראייה ממוחשבת וכו') אני יכול לאשרר שאופיו ומסלול חייו של אדם מאוד משפיעים על יכולותיו ובהמשך על תרומתו לארגון / חברה (בין אם קניינית או סוציולוגית) שבה הוא פועל כי בסופו של דבר: אנשים הם אנשים.
    ספר חובה בעיני לכל שוחרי המחשבים והגיקים שבינינו 🙂

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s