"החיפוש הגדול"/ מאת סילביה נסאר

החיפוש הגדול/ ביקורת מאת חגי הופר

"החיפוש הגדול – הסיפור של הגניוס הכלכלי" מאת סילביה נסאר, ידיעות, 2017, 559 עמ'.

לפני כמה ימים כתבתי על הספר "החדשנים", שמספר את סיפורה של המהפכה הדיגיטלית. הספר הזה דומה לו באופיו, אלא שכאן מסופר על מדע הכלכלה, ובייחוד על הניסיון לחלץ את תשע עשיריות מתושבי העולם מעוני מחפיר.

כשם שבספר הראשון נסקרו עשרות אישים, כך גם בספר הזה מספר הדמויות הפועלות הוא רב, וכשם שבספר הראשון זה קצת הפריע לי ופיזר את ה"סיפור" לאלף ואחד כיוונים, כך קורה גם כאן.

ועוד, כשם שבספר הראשון רטנתי על הפרטים הקטנים והלא-רלוונטיים שמספרים לנו על הדמויות, כך קורה גם כאן, עד שאין הרבה הפרש בין ספר זה כספר עיון ובין כל רומן עלילתי אחר. ושוב, אני מבין שאנשים אוהבים את הצורה הסיפורית ומתחברים אליה ביתר קלות, אך אני אישית מעדיף דווקא את הפורמט העיוני.

אבל גם אחרי שמקלפים מהספר את כל התוספות האלו, הוא מאכזב למדי. אני ציפיתי למצוא כאן תמצית בהירה של התיאוריות הכלכליות המובילות, אך כמעט שום דבר מזה לא מצאתי. שמעתי הרבה על יחסיו של מארקס עם אנגלס, למשל, אך מה הוא בדיוק אומר? מה כתוב ב"קפיטל" (שניסיתי לקרוא אותו בעצמי ללא הצלחה יתרה)? שאלות אלה נותרו ללא מענה.

אולי זה לא מפתיע. כי הכותבת היא פרופסור לעיתונות, ומחברת רב המכר "נפלאות התבונה", ולא באה מתחום הכלכלה, וכנראה חסר לה המידע הרלוונטי.

אז למי שרוצה לשמוע סיפורים, סיפורי חיים, על אישים מובילים מתחום הכלכלה – הספר הזה יעניין אותו מאוד. אך למי שרוצה, כמוני, ללמוד משהו על הכלכלה עצמה – מוטב שיחפש במקומות אחרים.

מבין האישים הנסקרים, מלבד מרקס ואנגלס שהזכרתי, אפשר למנות את מרשל, וב, פישר, שומפטר, קיינס, רובינסון, פרידמן, האייק, סמואלסון, סן.

החיפוש הגדול

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s