"חופש מוחלט"/ מאת פבלו קצ'אז'יאן

חופש מוחלט/ ביקורת מאת חגי הופר

"חופש מוחלט" מאת פבלו קצ'אז'יאן, מספרדית: אדם בלומנטל, תשע נשמות, 2017, 200 עמ'.

מהדורה מצומצמת וממוספרת. לזכרה של המתרגמת סוניה ברשילון.

ספר מיוחד מאוד. הוא כולל דיאלוגים בלבד, של דמויות חסרות שם, שרק מכונות א', ב' וכו'. גם המקום לא ברור, וכן הפעולות השונות שהדמויות עושות לא מפורטות מספיק. הכול לוט בערפל.

ועדיין, הטקסט מצליח להיות בעל משמעות. קודם כל, הדמויות מובחנות היטב. א', למשל, הוא אינטלקטואל די ציני – או אירוני, אם להשתמש במינוח של הספר – בעוד ב' הוא רגשני ודי טיפש. אלו הם הדמויות המרכזיות, אך להם מצורפות דמויות נוספות בהמשך הספר, ואף הן מובחנות היטב.

דבר שני, הדיאלוגים, למרות שלא נמסרת בהם הרבה אינפורמציה, מצליחים לרתק ואף לשעשע. הרבה מהאנרגיה שלהם הולכת על מריבות פנימיות קטנות, כמו השאלה החוזרת האם הדברים האחרונים שנאמרו היו אירוניים, או אף לועגים. שיא אבסורדי של צורת דיאלוג זו מופיע בעמ' 95.

ויש גורמים נוספים.

והאבסורד בספר זה רב. נראה שהמחבר עושה ככל העולה על רוחו, באופן שמתקשר כמובן לכותרת הספר – "חופש מוחלט". אי אפשר לדעת מה יוביל למה וקשה למצוא את ההיגיון הפנימי. וזו בדיוק מהות הספר – מדובר בנובלה ניסיונית ובטקסט שאני לא זוכר שקראתי משהו דומה לו. אולי הוא מזכיר במעט את "מחכים לגודו" של בקט.

והטקסט הוא גם כמעין משל. הדמויות נמצאות בעולם השונה לגמרי מהעולם המוכר לנו ולהם. האם הם מתים ועלו לעולם הבא? זו רק אפשרות אחת אפשרית. ולמשל יש נמשל, ואף על פי שהוא אינו ברור כאן, אני מצאתי הרבה מן הדברים משמעותיים עבורי ומהדהדים בי.

עיקר הדגש, לדעתי, מושם על הפשטה. תחילה א' וב' צריכים לדון מבחינה תיאורטית במושג החופש, ובהמשך יופיעו מספר דיונים נוספים. לאחר מכן אף הלבוש מוסר. ולבסוף הזהות עצמה. כך גם מצאתי עניין בתיאור הדחף המיני שלהם, שנשאר קיים, אך ללא אפשרות המימוש.

לסיכום, כאמור, זהו טקסט מקורי וייחודי. קראתי אותו במשך כשעתיים-שעתיים וחצי ונשארתי מרותק ומשועשע לפרקים. טוב שיוצאות גם יצירות חריגות ואוונגרדיות כאלו כאן.

 

חופש מוחלט

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s