"מה מסתיר התנ"ך"/ מאת אבינועם ספיר

מה מסתיר התנ"ך/ ביקורת מאת חגי הופר

"מה מסתיר התנ"ך – סודותיו של ספר בראשית" מאת אבינועם ספיר, ידיעות, 2017, 421 עמ'.

המחבר הוא חוקר משטרתי שפיתח שיטה שנקראת "SCAN – ניהול תוכן מדעי", בה בודקים תוכן ברמה המילולית כדי לגלות מידע אודות מוסריו. את השיטה הזה הוא מנסה ליישם אף בקריאה בתנ"ך והוא פותח בספר בראשית.

כל זה יפה מאוד, אבל אותי הרשימה עובדה אחרת שהמחבר מספר עליה, והיא שהוא משמש כבעל קורא בבית הכנסת למעלה מ-25 שנה. מכאן ברור גם כן שהוא אדם שומר מצוות.

כל מי שמכיר את הקריאה בתורה יודע שהיא מצריכה דקדקנות לשונית רבה. מלבד ההטעמה, על ההגייה להיות נכונה, וזאת כאשר לפעמים הניקוד מפתיע ומטעה. ובמקרה שקראת לא נכון – קהל השומעים בבית הכנסת יתקן אותך.

נראה שגם את הדקדקנות הזו מביא עמו ספיר לספרו. אך כאמור, השיטה המוצהרת היא שיטת החקירות שפיתח.

אני התחלתי בקריאת הספר ובו מצאתי דף אחרי דף השוואות לשוניות שונות. הגר מכונה פעם שפחה ופעם אמה. אברהם מגרש אותה אך גם משלח, מילה עדינה יותר. לעתים הבן פשוט מכונה "השני". יש לדעת ויש לבוא ויש לשכב עם או לשכב את. וכן הלאה והלאה. התיאורים האלה נמשכים עוד ועוד. ניסיתי להבין מה משמעותם, אך הסבר כזה, או מבט על מסכם, לא מצאתי.

בשלב מסוים התעייפתי. כמה הבדלים לשונים כאלה אפשר לבחון? ומה המטרה בכל זה?

דפדפתי אם כך לסיכום שבסוף הספר ושם מצאתי מסקנה על סמך כמה מהנתונים שהוצגו, כדי שיעזרו לנו לדעת מיהו הכותב של ספר בראשית. ספיר כותב:

"הכותב הוא מלך.

הכותב בא משבט יהודה.

הכותב קרוב לוודאי הוא צאצא של מואב.

הכותב קרוב לוודאי רועה צאן" (עמ' 384).

בהתאם לכל המאפיינים האלה הוא קובע שהדמות הסבירה ביותר של כותב ספר בראשית היא דמותו של דוד!

ובכן, המסקנה הזו נראית לי מופרכת. ספיר כותב בהקדמתו שהוא בא לטקסט המקראי ללא השפעות חיצוניות, גם לא מצד המפרשים הרבניים וגם לא של חוקרי מקרא חילונים. אך אולי כאן שכרו יצא בהפסדו. כי כיצד ניתן לפרש את הטקסט העתיק הזה כמו לראשונה? וכיצד ניתן להתעלם מכל הממצאים שהושגו עד עתה?

בקריאה ראשונית אם כך הספר הזה נראה לי לא רציני ביותר. ואולם, צריך להודות שלא התעמקתי בו בצורה מספקת. כפי שאמרתי, עודף ההשוואות הלשוניות, הנראות ללא קץ וללא תכלית, הן מעייפות מאוד לקריאה. ויכול להיות שדווקא בדקדוקים אלה כן ימצא החוקר ערך וסיוע למחקריו. אך את העבודה הזו אני משאיר כבר לקורא אחר.

 

מה מסתיר התנך

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s