"עקיבא"/ מאת ראובן המר

עקיבא/ ביקורת מאת חגי הופר

"עקיבא – האיש, האגדה, המורשת" מאת ראובן המר, בתרגום עודד פלד, ידיעות ומכון שכטר, 2017, 263 עמ'.

ספר זה מאגד לנו כמעט את כל המקורות על רבי עקיבא, מגדולי היהדות ואולי החשוב שבמכונני היהדות הרבנית, והוא אורג אותם לכדי נרטיב אחד, שאמנם אינו סיפור, אך גם לא רחוק מכך.

הספר פותח בשנות צעירותו של רבי עקיבא, טרם למד תורה, כולל המפגש עם רחל, בתו של כלבא שבוע, שחוללה מפנה בחייו. הוא ממשיך בהפיכתו לחכם ולו אלפי תלמידים. מכאן הוא עובר לתאר את אישיותו הציבורית בחברה בה חי.

בהמשך נבחנים מספר מאפיינים בולטים של רבי עקיבא – היותו מיסטיקן ש"נכנס לפרדס" ויצא בשלום (ואף שאין ברשותנו עד כמה שידוע לי פירושים מיסטיים רבים שלו. אולי יש לקחת בחשבון זה את "אותיות דרבי עקיבא". גם במדרש אומרים שדרש כתרי אותיות, אך איני מכיר דרשה ספציפית שלו על כך), היותו מסדר המסורת ומבסס המושג של תורה שבעל פה, והחיבור המיוחד שלו לשיר השירים, שלדעתו הוא קודש קודשים, אף יותר מיתר הספרים, והוא מפרשו כמשל על אהבת ה' לכנסת ישראל.

בהמשך נידונים היבטים של התיאולוגיה שלו. ולבסוף – ההתנגדות לשלטון הרומי של אדריאנוס בימי בר כוזיבא, שאותו כינה "בר כוכבא" וראה בו משיח, עד למאסרו והוצאתו להורג. באחרית הדבר מדובר על מורשתו העצומה לדורות הבאים.

את כל אלה מביא המר בטוב טעם ובצורה פשוטה ונקייה. כאמור, הוא אוסף את המדרשים השונים ומביא אותם לעיתים בלשונם ולעיתים בלשונו. גם חלק נרחב מפסיקותיו ההלכתיות של רבי עקיבא מביא המר, אף כי כאן ודאי שאי אפשר להקיף את כל החומר. כמו כן, הוא משווה בין מקורות שונים, כגון בין הסיפור המובא באבות דרבי נתן א' וב', ומצטט גם חוקרים ומחקרים שונים, שחשפו רבדים נסתרים ועמוקים יותר במקורות האמורים.

סך הכול, אם כך, הקריאה בספר מהנה. הספר ודאי יוכל לתרום רבות למי שלא בקיא בסיפור ובדמות, אך גם מי שמכיר יוכל ליהנות מאופן מסירת הדברים היפה. לי, למשל, הספר אמנם לא חידש הרבה במקורות שהביא, ועדיין נהניתי מקריאתו ומהיזכרות בדברים. ובכל אופן, תזה חדשה ומקורית אין כאן, אלא רק חזרה נינוחה על הידוע, בליווי הערות מחכימות פה ושם.

לבסוף, לפני מספר מועט של שנים יצא ספרה של יוכי ברנדס "הפרדס של עקיבא", המביא את סיפורו של רבי עקיבא בצורת סיפור, רומן. אני מוצא שספרה מרתק הרבה יותר, אך שמעתי על קוראים רבים שהיה חסר להם חלק שמראה מה מתוך הסיפור אמת ומה בדיה. ספרו של המר יוכל להשלים את החסר גם כאן, כי אחרי קריאתו רוב התהיות האלה מתבארות.

הכותב, המר, הוא רב ופרופסור.

 

 

עקיבא

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s