"משה מנדלסון"/ מאת שמואל פיינר

משה מנדלסון/ ביקורת מאת חגי הופר

"משה מנדלסון" מאת שמואל פיינר, סדרת "גדולי הרוח והיצירה בעם היהודי" של מרכז זלמן שזר, 2005, 176 עמ'.

משה מנדלסון היה משכיל יהודי-גרמני בן המאה ה-18, תקופת הנאורות, או עידן האורות בלשון הצרפתים. הוא נחשב לאבי ההשכלה היהודית, אך באורחות חייו היה יהודי אורתודוכסי שומר מצוות ואף הגן בהזדמנויות שונות על דת היהודים מפני מתקיפיה.

להלן כמה נקודות חשובות ומעניינות מסיפור חייו.

בצעירותו, בגיל 31, פנה אל הרב והפוסק הידוע רבי יהונתן אייבשיץ (שגם נחשד בשבתאות) כדי לקבל הסמכה לרבנות. הרב אייבשיץ הילל את בקיאותו בתורה ובחכמת העמים, אך את ההסמכה המיוחלת לא נתן לו. מנקודה זו כנראה מנדלסון התקרב יותר ויותר לעולם ההשכלה והתרחק מעולם הלימוד המסורתי.

בתחרות מאמרים אחת של המכון למדעים הגרמני הגיע למקום הראשון, ובכך גבר על הפילוסוף הנודע עמנואל קאנט, שבתחרות זו קיבל רק ציון לשבח.

הוא כתב את הספר "פידון – על הישארות הנפש", שמתכתב עם הדיאלוג "פידון" של אפלטון, ובו נתן נימוקים שונים והוכחות לכך שהנפש נשארת לאחר המוות. משעה זו כונה "סוקרטס הגרמני". פיינר לא מרחיב את הדיבור על תוכן חיבור זה, ורק אומר כי טען ש"אין זה יתכן אחרת", שהרי כל חיינו אנו מתקדמים לעבר מטרות ומשתלמים ברוחנו. יותר מזה לא אדע, ונותרתי ורוב סקרנותי בלתי מסופקת בנקודה זו.

פרשה ידועה אחרת היא פרשת לפאטר, שכתב ספר עם הוכחות לדת הנצרות ובהקדמה אתגר את מנדלסון מיודעו שיפריך את הראיות או שיתנצר בעצמו. מנדלסון נותר נבוך, שכן הפרכת הנצרות היא דבר שלא ייעשה בזמנו, דבר שיסכן את שלומו, ואילו להשאיר את האתגר ללא מענה לא יעשה רושם טוב, לא לו ולא ליהדות. מנדלסון הרהר בדבר ולבסוף מסר מכתב תגובה, ובו הוא טוען כי על הדתות לכבד זו את זו ולא לנסות לשנות זו את זו, ומציין את מעלות היהדות. המכתב התקבל בברכה ובהבנה, ולפאטר אף התנצל שהעמיד אותו בפני בעיה שכזו. אך נסיך אחד לא נחה רוחו וביקש ממנדלסון פירוט מלא יותר. מנדלסון נענה לו, ולמשל כתב שאין היהדות -צואף השכל הבריא – יכולה לקבל את רעיון השילוש ואת אלוהותו של ישו, ושגם בלי עיקר זה יש עוד כמה דברים שצריך לשנות ולתקן. אך מנדלסון גם ביקש, כמובן, שישמיד את המכתב לאחר קריאתו. המכתב נותר, אך לא פורסם בזמנו.

מנדלסון נישא על גבי התהילה בזמנו. נראה שאחד משיאיה הוא ספרו של ידידו לסינג "נתן החכם", שהיה ברור לכולם שמבוסס על דמותו של מנדלסון. במחזה זה מצוי משל שלוש הטבעות, שאב נתן לבניו ורק אחת מהן אמיתית ושתי האחרות מזויפות, אך לא ניתן לדעת איזוהי האמיתית. וזהו משל לשלוש הדתות, היהדות, הנצרות והאסלאם, שכל אחת טוענת שהיא דת האמת. אך לא ניתן לדעת זאת בוודאות ועל כן עליהן לנהוג בכבוד ובסובלנות זו בזו.

בהמשך פרסם נפתלי הרץ וייזל את ספרו "דברי שלום ואמת", בו הוא פותח את הפתח בפני תנועת ההשכלה, ולמשל ממליץ על לימודי חול לצד לימודי הקודש. ספרו זכה להתקפות רבות ומנדלסון ניצב להגנתו. לבסוף הוציא גם ספר משל עצמו, ספרו הידוע ביותר, "ירושלים", ובו פירט את עיקרי השקפתו על הסובלנות הדתית ועל הזכויות המגיעות ליהודים. למרות חשיבותו, ספר זה לא זכה להתייחסויות רבות בזמנו.

מלבד זאת, מנדלסון הוציא כתב עת בשם "קהלת מוסר" ותרגום לגרמנית של התורה עם פירוש משלו, ועוד מאמרים ומכתבים רבים.

בסוף ימיו צצה פרשה נוספת, דומה לזו של לפאטר, מאת אחד בשם יאקובי. פיינר כותב שאפשר שפרשה זו קרבה את מותו. הוא מת יום אחר שיצא בלילה קר למסור את תגובתו הכתובה ליאקובי זה.

 

עד כאן כמה נקודות מחיי מנדלסון ועתה כמה מילים על הספר.

פיינר, הכותב, הוא מומחה למנדלסון ולתקופתו, ובכלל בסדרת ספרים זו כותבים רק מומחים לדבר. מדובר במונוגרפיה מקצועית ומרתקת, ובכל זאת, כפי שציינתי קודם, חסר היה לי קצת פירוט הספרים. נראה שבספר זה תיאור החיים הוא עיקר והצד העיוני קצת נזנח. אותי זה קצת אכזב, ובכל זאת מצאתי הרבה עניין בספר וכדאי מאוד לעיין בו.

דבר נוסף הוא שלצערי, עד כמה שבדקתי, כמעט שלא ניתן להשיג את ספריו של מנדלסון עצמו היום בעברית. חבל שדמות חשובה שכזו לא זוכה למהדורות חוזרות ובעצם מושכחת.

ולבסוף, כדאי לציין שבחוגים דתיים רבים מנדלסון נתפש כדמות שלילית, שהביא את "אסון" ההשכלה, אך למעשה משכילים לאחריו אמנם נתלו בו וכיבדו אותו, אלא שהוא כאמור היה אורתודוכס ומגן היהדות.

משה מנדלסון

מחשבה אחת על “"משה מנדלסון"/ מאת שמואל פיינר

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s