"ותאמר גם היא בלבה"/ מאת חננאל מאק

ותאמר גם היא בלבה/ ביקורת מאת חגי הופר

"ותאמר גם היא בלבה – נשים מהמקרא בצומתי חיים" מאת חננאל מאק, ידיעות, 2018, 309 עמ'.

ספר זה, ותאמר גם היא בלבה, הוא המשכו של ספרו הקודם של פרופ' (לתלמוד) חננאל מאק, "ותאמר בלבה", שקראתי ואף כתבתי עליו בזמנו.[1] גם כאן, בעשרים ושניים פרקים, מאק כותב על חייהן של נשים מקראיות. בחלק מהזמן הוא מנסה לעקוב אחר הכתוב ולפרש אותו, ובחלק אחר של הזמן הוא שואל על מה שלא נכתב בו – כיצד הנשים הרגישו? מה הן חשבו?

הספר כולל התייחסויות לנשים מרכזיות, כמו חנה ופנינה, לצד נשים פחות מרכזיות, ואף שוליות מאוד, כגון אלישבע אשת אהרון, שעם כל מעמדה הרם מוזכרת רק פעם אחת במקרא.

הפרק הראשון, הקצר מאוד, דווקא יצר עניין וציפייה להמשך. מסופר בו על אשת לוט, שהביטה לאחוריה ונהפכה לנציב מלח. מאק מסביר, שצריך לזכור שהיא השאירה מאחוריה שני חתנים, כלומר גם שתי בנות. לכן זה אך טבעי שתסתובב לראות מה שלומן. ואז, כשראתה את האש והגופרית המומטרות, קפאה על עמדה, או במילים אחרות, הייתה לנציב מלח.

זהו פירוש יפה ונחוץ, אולם ההמשך לא הולך באותה דרך. הפירושים לא מספיק מעניינים, וגם נזכור שסיפורי התנ"ך פורשו כל-כך הרבה שקשה מאוד להצליח במשימה זו. למען האמת, בקריאת הספר קרה לי דבר מוזר, והוא שהמשפטים והמילים פשוט לא התחברו אחד לשני והקריאה הייתה קשה לי ולא זורמת. זהו, אם כך, לא ספר קריא וזורם בעיניי. אך גם אם צולחים מכשול זה, הוא לא די מעניין, כאמור.

לפני כתיבת דברים אלה קראתי שוב את ביקורתי על ספרו הקודם של מאק, וראיתי שגם אותו לא אהבתי. חבל שאני לא בודק קודם ולא מקשיב לעצות של עצמי… מקווה ללמוד להבא.

ואגב, בביקורת הקודמת דיברתי גם על כל מה שצריך לומר בהקשר זה מבחינת הקימוץ המקראי במילים, שכמו מבקש הרחבה נוספת, ועל הטרנד העכשווי לעשות זאת, ועוד – המיקוד בנשים דווקא בסוג הפירושים האלה (אין זה הכרח, אבל זה קורה הרבה, ויותר) – הרוצה, יקחהו משם.

 

לסיכום, מאכזב בעיניי.

 

[1] ראו: http://nuritha.co.il/he/node/26034

ותאמר גם היא בלבה

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s