"אנטומיה של מגפה"/ מאת רוברט וויטאקר

אנטומיה של מגפה/ ביקורת מאת חגי הופר

"אנטומיה של מגפה – כדורי קסם, תרופות פסיכיאטריות והעלייה הדרמטית בתחלואת הנפש בעולם המערבי" מאת רוברט וויטאקר, פוקוס, 2017, 331 עמ'.

רוברט וויטאקר, עיתונאי בריאות מוערך, יצא לבדוק כיצד קרה שלמרות כניסת הטיפול הפסיכיאטרי בכדורים, שהיה אמור לסייע לנפגעי נפש, אחוזי התחלואה רק ממשיכים לעלות בקצב מסחרר?

הממצאים שלו הם פשוטים מאוד: מתברר ששימוש בכדורים פסיכיאטריים לא רק שלא מסייע להבראה, בטווח הארוך, אלא אף מחריף ומחמיר את המחלה.

הבדיקה שלו פרושה על פני כמה רמות.

ראשית, הוא סוקר את ההיסטוריה של התרופות למן התרופות הישנות ועד החדשות, ומראה שהתרופות הראשונות היו בעלות מטרות אחרות בתחילה ולא נבדקו כראוי.

הטענה היא שלחולי סכיזופרניה יש עודף דופמין ושלחולי דיכאון חסר סרוטונין, והתרופות אמורות לאזן זאת. אלא שבבדיקות פיזיות שנעשו לא נמצא כל ממצא מאשר לזאת. הרעיון המוכר של "חוסר איזון כימי במוח" לא הוכח מעולם.

אך יותר מכך, כשבודקים אחוזי החלמה של נוטלי תרופות מול כאלו שאינם נוטלים תרופות, דווקא אחוזי ההחלמה של אלו שאינם נוטלים תרופות טובים הרבה יותר. הדבר מוכיח את עצמו שוב ושוב בכל סוגי המחלות ובכל סוגי התרופות שנמנים בספר, כולל תרופות אנטי פסיכוטיות, תרופות אנטי דיכאוניות, נוגדי חרדה, ותרופות לטיפול בהפרעות קשב וריכוז.

ההסבר לתופעה זו המובא בספר הוא שהתרופות משנות את מוח המטופל באופן כזה שבטווח הארוך נוצרת תוצאה הפוכה. המוח פועל בדרך של פיצוי הסתגלותי, ולכן, למשל, כאשר חוסמים לו את הגישה לקולטני הדופמין, הוא מייצר כמות נוספת של קולטנים. וכך כאשר מפסיקים את התרופה, הרבה פעמים חוזר ההתקף ביתר שאת. עד כה ראו זאת כ"הוכחה" ליעילות התרופה, את תיאור זה מספק הסבר אחר. לכן חשוב כל-כך להיגמל מהתרופה באופן מדורג.

מעבר לזאת, לכדורים הפסיכיאטריים יש השפעות מזיקות רבות לטווח הארוך, ובין היתר הם מביאים לתמותה בגיל מוקדם יותר של נוטליהם.

לבסוף, אם כל זה לא מספיק, במחקר שהשווה בין מטופלים במערב, בו כמעט כל הנבדקים היו נוטלי תרופות, לבין כמה ארצות במזרח, שם נוטלי התרופות היו מועטים מאוד, אחוזי ההחלמה היו טובים יותר דווקא בארצות המזרח, ללא הטיפול התרופתי.

 

זהו, אם כן, ספר חשוב מאוד ואמיץ מאוד. הוא אמיץ, כי וויטקאר יוצא כאן נגד הממסד הפסיכיאטרי המשומן בכספים ובמעמד. והוא חשוב מסיבות מובנות. אם מה שהוא כותב בספרו זה הוא נכון, צריכות להיות לכך השפעות מרחיקות לכת.

אולם, הספר יצא באנגלית ב-2010, ובינתיים עולם התרופות הפסיכיאטרי עומד איתן ויציב. אמנם בתוספות המאוחרות לספר מוזכרות כמה תזוזות לכיוון אליו מפנה הספר, אך איני בטוח עד כמה ההשפעה הזו באמת אקוטית. זהו ספר קריטי, ואני חושב שהוא צריך לזכות לתהודה רבה, הן בציבור הרחב, הן בממסד הטיפולי.

 

הערה אחת לקוראים: כאמור, הספר מפרט מחלות שונות ותרופות שונות, שלכל אחת מהן מוקדש חלק נפרד, אולם הטענה חוזרת, ועל כן יכולה להיווצר תחושת חזרת מייגעת מעט. אך צריך לזכור שהפירוט הזה נחוץ מעצם חלוציותו של הספר. כדי לטעון את הטענה שלו באופן משכנע עליו להיות יסודי – והוא אכן יסודי.

 

שורה תחתונה: מומלץ ביותר.

 

קישורים נוספים:

בתוכנית של אושרת קוטלר לפני כמה שבועות שודרה כתבה על הספר:

http://10tv.nana10.co.il/Article/?ArticleID=1278336

 

ווויטאקר עצמו משוחח על הספר ביו-טיוב:

https://www.youtube.com/watch?v=DAutEX6Agj0&t=4s

 

אנטומיה של מגפה

3 מחשבות על “"אנטומיה של מגפה"/ מאת רוברט וויטאקר

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s