"איך נולד התנ"ך"/ מאת ישראל קנוהל

איך נולד התנ"ך/ ביקורת מאת חגי הופר

"איך נולד התנ"ך – מפגשי שיחה עם שמואל שיר" מאת ישראל קנוהל, כז"ב דביר, 2018, 380 עמ'.

ישראל קנוהל הוא פרופסור ותיק למקרא. חלק מספריו שקראתי, כגון מאין באנו, היו מרתקים וחדשניים, חלק אחר של ספריו, כגון השם, היו יותר מדי חדשניים עד שנוצר הרושם של המצאה שאינה במקומה. בספר זה יש לנו גם מזה וגם מזה.

מהחלק הראשון אנו טועמים כאשר קנוהל מפגין את רוחב ידיעותיו העצום ומספק לנו נתונים מרתקים מכל שטחי חקר המקרא. אני אמנם הכרתי את רוב הדברים, כך שאין בהם יותר מדי חידושים, אך בכל אופן הסקירה נאה.

מהחלק השני, החדשני עד חדשני מדי, אנו טועמים מדי פעם לאורך הספר ובעיקר, לדעתי, בתיאוריה אחת שקנוהל מעלה שטרם שמעתי עליה.

לפי קנוהל, יוסף הוא שליט מצרי בשם ביה, שחי פחות או יותר בתקופה המתוארת בתנ"ך כתקופת יוסף. יש כמה קווים מקבילים בין השניים, ובעיקר עצם זה שביה הלז היה סגן למלך ושלט בחוכמה. אלא שיש גם הבדלים בין הסיפורים, למשל שביה זה הוצא להורג על-ידי המלך סיפתח בזמנו, בעוד יוסף המשיך למשול עד סוף ימיו. וגם בתיארוך אין בדיוק חפיפה.

עד כאן זו תיאוריה יפה ומעניינת, אף שאינה מבוססת דיה. בעיקר לא ברור למה כותבי המקרא, שחיו מאות שנים לאחר זמן יוסף המשוער, נתלו דווקא בדמותו של ביה הנ"ל, שאף לא היה יהודי. אך בהמשך הדברים הופכים לדמיוניים עוד יותר, כאשר קנוהל מסביר, כי בכמה פעמים במקרא מופיע הצירוף "כי ביה ה'", ולמרות שתמיד הוא הובן כ"כי ב-יה ה'", כלומר בשם ה', יה, הרי שיש להבינו כאותו ביה מדובר. מה בדיוק נותן לו תוקף אלוהי לא ברור, וכל הסברה הזו נראית כסברת כרס בלתי מבוססת.

ומבחינה מסוימת וחשובה זהו פגם בספר, כי לא כל אחד יכול לעשות את ההבחנה בין הסקירה המלומדת של קנוהל ובין החידושים שלו, שעומדים בסימן שאלה.

בכל אופן, עוד מופיעה בספר התייחסות של קנוהל לד"ר יגאל בן נון, שטען בספר שיצא לפני כשנה, "קיצור תולדות יהוה", כי פסלי ה' עמדו במקדש, וזאת, בין היתר, על סמך כמה כתובים אנתרופומורפיים. קנוהל דוחה השערה זו ואומר כי התיאורים המוזכרים לעולם אינם מפורטים מספיק. אני מקבל את דחייתו, וגם אני הצגתי עמדה של דחייה בשעתו, אך איני מקבל את נימוקו. לא בחוסר הפירוט הבעיה – והרי "ותחת רגליו וכו'" הוא כתוב די מפורט ופלסטי – אלא שאלה כתובים שאין להבין כפשוטם, על פי רוב.

ועוד התייחסות יש לפרופ' ישעיהו ליבוביץ. קנוהל כותב שהגיש לו פרק מספרו "מקדש הדממה" ולאחר מכן שאל אותו האם מפריע לו שהוא מנתח את המקרא לפי מקורותיו. ליבוביץ ענה לו שכלל לא, כי את הקדושה התנ"ך קיבל מאת חז"ל, וששיטת המקורות לא מעלה ולא מורידה מבחינה זו. אני הכרתי את התשובה הזו של ליבוביץ ממקום אחר, ובכל אופן טוב שהיא מופיעה, כי הוא לא הרבה להתבטא בנושא זה. אציין גם כי מבחינתי תשובה זו אינה מקובלת ולא פותרת את הבעייתיות המתקבלת.

 

לסיכום, ספר חביב, אף שלא לגמרי ברור מה הצורך בו. מצד אחד הוא מספק סקירה נאה של ממצאי חקר המקרא, ומצד שני בדרך כלל אין בו חידוש, וכשכבר יש חידוש – הוא נראה מופרך. בכל אופן יפה נהג המשוחח שמואל שיר שהביא לנו מדבריו וממחשבותיו של פרופ' קנוהל.

איך נולד התנך

2 מחשבות על “"איך נולד התנ"ך"/ מאת ישראל קנוהל

  1. אני חושב שיש לספר הרבה מה להציע. אתה מגיע אולי עם ידע רב בתחום וקשה לחדש לך דברים אבל אנשים רבים שזה אחוז די גבוה בארץ שלנו. אין מושג על חקר התנ"ך ופשוט מקבלים אותו כקדוש ושאין מה לחקור. אני שמחתי מאוד לקורא את הספר אולי גם לא חדש לי יותר מדי אבל מה שכן חידש שמחתי לדעת והוא כתוב נפלא.

    ממליץ בחום לכל אדם מאמין=]

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s