"באר שחת"/ מאת חיים שיין

באר שחת/ ביקורת מאת חגי הופר

"באר שחת – המקורות ההיסטוריים של השחיתות הישראלית" מאת חיים שיין, ידיעות, 2018, 286 עמ'.

אני לא יודע איך התגלגלתי לקריאת הספר הזה, שהנושא שלא לא מאוד מעניין. אני חושב שהתעניינתי בעיקר בשאלה האם יש לשחיתות מקור קודם בכתבי היהדות, אבל הספר הזה לא הוסיף לי הרבה מעבר למה שכבר ידעתי.

חיים שיין, רב, עורך דין ומרצה לפילוסופיה של המשפט – וגם כותב בעיתון ישראל היום אם אינני טועה – מתחיל את ספרו בתיאור מדינת ישראל העכשווית וההיסטורית בסבך השחיתות. למשל, הוא מזהה שלוש תקופות של שחיתות נבדלות – עד 1967, עד 1977, ועד היום. הוא מפנה למקורות רבים, משפטיים וכלליים, ובכל עמוד יש כמה וכמה הערות שוליים, כך שזהו ספר מלומד מאוד. הוא מתאר גם את האמנות הבינלאומיות השונות נגד השחיתות ואת הבדיקות שנערכות בנושא.

בהמשך הוא מגיע ליהדות ומראה יפה מאוד איך הושמו בתשתיתה עקרונות יסוד שמטרתם למנוע את השחיתות ולשים בראש העם אנשים נקיי כפיים, שונאי בצע ושוחד. הדבר מופיע כבר בתנ"ך וממשיך הלאה בדבריהם של פוסקים שונים.

בהמשך הוא מתאר את השחיתות בגלות, תחילה בפרק ה', באופן כללי, ואחר כך באופן מפורט ובולט יותר בפרק ח – "חדירת השחיתות לחברה היהודית". שם הוא מתאר מעשי שחיתות רבים שנעשו בחברה היהודית הגולה, בכל הזרמים ובכל המעמדות, גם ואולי בעיקר אצל ראשי העדה. נראה לי שזה עיקר חידושו של הספר ועיקר החשיבות שבו, להראות שהפנייה למושחת ולמקולקל אינה דבר חדש, אלא דבר שהתקיים בעם היהודי מימים ימימה.

עם זאת, נראה לי מוגזם ולא נחוץ לכתוב ספר שלם על נושא כזה והיה אפשר להסתפק במאמר מקצועי עם עיקרי הדברים. על הכריכה מופיעים שבחים מאת פרופ' אסא כשר ופרופ' אביעד הכהן, ובאמת, כפי שציינתי, הספר מלומד מאוד וניכר שהושקעה בו עבודה רבה ומחשבה רבה. עם זאת, לקורא הרגיל – או עבורי לפחות – הספר די מייגע. ובאמת בשלב מסוים התחלתי לרפרף ולקפוץ במהלך קריאתו.

לכן נראה לי שהספר מיועד למשפטנים ואנשי מקצוע בלבד.

 

באר שחת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s