"שבעת החטאים"/ מאת אביעד קליינברג

שבעת החטאים/ ביקורת מאת חגי הופר

"שבעת החטאים – רשימה חלקית" מאת אביעד קליינברג, ידיעות, 2007, 202 עמ'.

[קצרמר]

בנצרות יש שבעה חטאים חמורים – גאווה, עצלות, גרגרנות, קנאה, זעם, רדיפת בצע ותאווה – ועליהם נסוב הספר. אני התעניינתי בספר זה מכיוון שהנושא שלו נוצרי, וספרים אודות הנצרות לא יוצאים פה הרבה. הוא יצא די מזמן, והבנתי שהיה רב מכר בזמנו, אך אני הגעתי אליו רק עתה (2018).

אבל למקרא הספר התאכזבתי מאוד. כבר כריכתו החשידה אותו – זו מעין אריזה אלבומית קטנה, שבפורמט שלה יצא גם הספר "הסוד" והמשכיו. ואכן, גם מבחינת התוכן אין הרבה הבדל בין הספרים. קליינברג אמנם מנסה להראות מפעם לפעם איך ה"חטאים" האלה בעצם לפעמים מאוד נחוצים בחיים, למשל, תאוות הבצע – להמרצת הכלכלה וכיוב', אך בעיקר יש כאן חזרה על הרשימה הקלסית, עם מעט מאוד עניין.

וכאן אני מגיע לנקודה שלי, שבגללה החלטתי לכתוב את הביקורת הקטנה הזו אחרי הכול. קליינברג הוא פרופסור שמתמחה בכתבים הנוצריים, וממי אם לא ממנו יש לצפות להנגשת התרבות העשירה הזו? ואולם, לא פה, ולמעשה גם לא בשום מקום אחר (כמעט, אולי) לא זכינו להנגשה כזו. אני מבין את הרתיעה של הציבור היהודי מהנצרות, אך לדעתי טוב אם זו תתפוגג מעט. איננו חייבים להיהפך לנוצרים, רק להשכיל מעט אודות הדת הנפוצה ביותר בעולם.

ובחזרה לספר זה. בסופו של דבר יוצא איזה טקסט ניו-אייג'י טיפוסי, שאני מבין מדוע משך קהל רב, אך מבחינתי לא מספק את הסחורה. פינת אור קטנה מצאתי רק בפרק האחרון, בו מוסיף המחבר חטא שמיני משלו – חטא הצדקנות. אך זה מעט מדי ומאוחר מדי.

ייאמר שגם את ספרו האחרון, האל החושני, לא אהבתי. ויש לו גם כמה ספרים מדעיים יותר כנראה (את הנצרות מראשיתה עד הרפורמציה קראתי כחלק מלימודי האקדמיים והוא סייע לי מאוד), אך לא לזה כוונתי, אלא לספרים טובים המיועדים לקהל הרחב. אני מקווה שהוא ירים את הכפפה, ואם לא הוא – מישהו אחר.

שורה תחתונה: אכזבה.

 

 

 

שבעת החטאים

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s