דיווח קצר על כמה ספרים

דיווח קצר על כמה ספרים

שני ספרי פרוזה:

קראתי את "בחזרה מעמק רפאים" של חיים באר עד האמצע, עמ' 170, וכלל לא הבנתי מה הוא רוצה להגיד, מה הוא אומר. קראתי קצת מהביקורות עליו והבנתי שהרבה כן אהבו את הספר. לא מצליח להבין מה יש בו. הקטע היחיד שהיה משמעותי עבורי היה התיאור שלו את אשת הגיבור, מילגרום, וקנאתה לזכויות היוצרים שלו, זה הכול, וזה לא מספיק. ניתן לסכם את רשמיי במשפט של באר עצמו מתוך הספר: "תסלח לי, אבל אני לא מבין אף מילה אחת ממה שאתה אומר" (עמ' 144).

 

וסיימתי את "תאונה בקצה הגלקסיה" של אתגר קרת. סיפורים קצרים חביבים כהרגלו, אבל לא הרבה יותר מזה. יש בהם הרבה דמיון, וגם מעט ילדותיות. קרת מפורסם בכל העולם, אך בעיניי הסיפורים שלו עם כל חביבותם הם במשקל נוצה.

שני הספרים כתובים היטב, אך בעיניי אין זה מספיק.

 

ושני ספרי שירה:

"הבוקר בא תמיד" מאת שיבטה טויו. קראתי את הספר בגלל הסיפור המופלא של המשוררת היפנית, שהחלה לכתוב שירה בגיל 92 וזכתה לתהודה עצומה. הסיפור באמת מדהים ומחמם לב, אך לצערי השירים רדודים מאוד. בחצי שעה עד שעה סיימתי את כל הספר והוא לא הותיר עליי רושם כלל.

 

"ביחדנס" מאת נעם פרתום. הגעתי אל הספר בעקבות קטילה ארסית שלו, שנכתבה על ידי יהודה ויזן בעיתון "הארץ", מה שמוכיח שפרסום שלילי עובד. אך לצערי אני נאלץ להסכים איתו. מדובר בשירים ירודים מאוד, ואף מעצבנים. פרתום אוהבת את המילה "פריטי". החבר שלה פריטי, היא פריטית והכול כל כך פריטי. אנגלוז סנכריני שכזה מאפיין חלקים נרחבים מספרה, אך בעיניי הוא בעיקר מעלה קבס. ובכל זאת יש כמה נקודות אור, למשל בשיר "שמים פיות", בו היא מתארת איך קוטלים אותה באכזריות. סוף סוף בשיר זה יש התמודדות עם החיים האמיתיים, ולא רק תיאור מפונפן של מציאות "פריטית" מזויפת.

 

וספר פילוסופיה אחד:

קראתי את "מחשבות" של הפילוסוף בלז פסקל בתרגום החדש, שקניתי בשבוע הספר האחרון. אולי הייתי צריך לכתוב "פילוסוף" כך, במירכאות. רוב הספר הוא מליץ יושר לנצרות, בצורה די תמוהה, עליי להודות. כבר היה פילוסוף אחד שקונן עליו, כיצד נתפס מוח חריף זה לשטויות ובוזבז.

בכל מקרה, לדעתי אין הרבה מה לקרוא את הספר הזה, הוא לא מוסיף כמעט כלום. הדבר היחיד שכולם זוכרים ממנו הוא "ההימור של פסקל" (ראו ערך), שגם הוא לא קביל, אבל לפחות מעניין וחשוב. ואכן, אפשר להסתפק בפיסת הידיעה הזו.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s