"האושר שבמנהיגות"/ מאת ד"ר טל בן שחר ואנגוס רידג'ווי

האושר שבמנהיגות/ ביקורת מאת חגי הופר

"האושר שבמנהיגות – כיצד פסיכולוגיה חיובית הופכת אתכם למנהיגים משפיעים ומאושרים" מאת ד"ר טל בן שחר ואנגוס רידג'ווי, מטר, 2018, 256 עמ'.

אל הספר הזה ניגשתי בגלל מחברו, ד"ר טל בן שחר הישראלי, שקראתי את כל ספריו עד כה – באושר ובאושר, הראשון והמצוין, שפרץ לו את הדרך, ואושר אפשרי ולבחור באושר, הבאים בתור, שאמנם לא הגיעו לרמתו של הראשון, אך עדיין היו מעניינים. ואולם, מה שקיבלתי בספר זה הוא ספר ניהול טיפוסי, שמאוד שונה מהספרים הקודמים, ועל כן אבחן אותו ככזה.

 

שני המחברים הגו שיטה ניהולית חדשה לה הם קוראים שיטת SHARP, ראשי תיבות באנגלית של חמשת העקרונות לה הם מטיפים: חוזקות, בריאות, מחויבות/ריכוז, יחסים ומטרה. מי שיגשים את העקרונות האלה יהיה מנהיג מוצלח, או עובד מוצלח, אותו הם מכנים מנהיג "פי 10".

נפרט מעט את העקרונות:

חוזקות – הדבר בו אנו חזקים. ההמלצה היא להתרכז בחוזקות שלנו ולא בשיפור החולשות שלנו. בנוסף, יש לנו חוזקות תשוקה, הדברים אליהם אנו משתוקקים, וחוזקות ביצועים, הדברים בהם אנו טובים. הטוב ביותר הוא למצוא עיסוק שימלא את שתי הפונקציות. מניסיוני אוכל לומר, שכל תהליך אימון (קאוצ'ינג) שנתקלתי בו מתחיל מהתרכזות במציאת החוזקות האלה.

בריאות – שהיא במילים אחרות ניהול משאבי האנרגיה, לא הזמן. כאן ההמלצה היא על תזונה בריאה, פעילות גופנית קבועה ומנוחה רבה. בנוסף, יש לעודד רגשות חיוביים וליצור תמיכה חברתית.

מחויבות/ריכוז – המחברים מעלים את החשיבות של המיינפולנס, על ידי שיטות שונות של מדיטציה והירגעות. כמו כן, הם מזכירים את רעיון הזרימה של צ'יקסנטמיהלי הנודע, שהראה שבעת התרכזות בעבודה נוצרת תחושת זרימה והעבודה נעשית טוב יותר ובפחות לחץ.

יחסים – יש חשיבות גדולה ביצירת מערכת יחסים טובה בין אנשים, ומאפשרים אותה אותנטיות וחיוביות. כאן, כמו במקומות אחרים בספר, המחברים יוצרים מעין מרובע קסם הכולל את שני הגורמים האלה בהופעות שונות. נראה לי שהשאלה הגדולה היא, על כל פנים, האם עדיפה אותנטיות ללא חיוביות, או שחיוביות ללא אותנטיות, במקרה וצריך לבחור ביניהם. כן הם מעלים את ערכן של ההוקרה והכרת הטובה, וכן ההכרה בערך.

מטרה – היא עוזרת לנו מאוד לבצע את התפקיד שלנו, ומעוררת משמעות ומחויבות. אחת הדרכים לבנות אותה היא באמצעות סיפור, שיש לו כוח רב בבניית משמעות. ייעוד מעורר השראה אצל אנשים.

 

זו השיטה בגדול, והיא מתוארת בחלק השני של הספר, שלו קודם החלק הראשון, הכולל הקדמות שונות וכן פירוט של מיתוסים מוטעים, ולאחריו בא הפרק השלישי והאחרון, המסכם את המסקנות ומוסיף דרכים ליישומן.

זהו, אם כך, ספר ניהול טיפוסי, טוב דיו, שיוכל לשרת מנהלים, ואולי גם, במידה פחותה, אנשים מן השורה. ואולם, לא ראיתי בו ייחוד מובהק והרבה מהדברים שהוא אומר נראים לי טריוויאליים. אם לחזור לראשית דבריי – מספר של טל בן שחר ציפיתי למשהו אחר, טוב יותר.

 

האושר שבמנהיגות

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s