"יהדות והינדואיזם ומה שביניהן"/ מאת יששכר היימן

יהדות והינדואיזם ומה שביניהן/ ביקורת מאת חגי הופר

"יהדות והינדואיזם ומה שביניהן" מאת יששכר היימן, אוריון, 2018, 134 עמ'.

יששכר היימן, העוסק בהוראת היהדות ועד כה הוציא שני ספרים שהתמקדו בתורת הרב קוק, בוחן בספר זה את השונה והדומה שבין שתי הדתות, היהדות וההינדואיזם.

הוא מתחיל מהשונה ומוצא כמה "תהומות" מבדילים ביניהן:

תהום האמונה – מונותיאיזם ביהדות אל מול ריבוי אלים בהינדואיזם, בפשטות.

תהום מיתולוגית – ביהדות האל פועל ויש איסור על פסלים, בהינדואיזם לכל אל תחום פעולה משלו ויש פסלים לרוב.

תהום ההנהגה – ביהדות החוקים כפופים לאלוהים, בהינדואיזם גם האלים כפופים לחוק. עניין בפני עצמו הוא האם אלוהי היהודים כפוף לחוקי ההכרחיות הלוגית או לא, וכאן חלוקות הדעות.

תהום הייאוש והתקווה – ביהדות רואים בחיוב את חיי העולם הזה, ובהינדואיזם בשלילה. אמנם גם ביהדות יש גישות הפונות עורף לחיים החומריים, אך גם הן רואות ערך בעצם הקיום בחיים.

תהום הסמכות – ביהדות דבר האל הוא הכתבה ישירה ממנו, מלמעלה למטה, בעוד בהינדואיזם אין זה כך, אלא חכמיהם לכל היותר מרגישים במעורפל את דברו, כך שפעילותם היא מלמטה למעלה.

תהום האדם – ביהדות רואים את האדם כנזר הבריאה, ואילו בהינדואיזם הוא עומד בשורה אחת עם שאר בעלי החיים.

 

אך מכאן היימן עובר לדומה, ומוצא כמה "גשרים" בין הדתות:

גשר האמונה – קיימות בהינדואיזם גישות המעמידות אל אחד מעל שאר האלים. כך אסכולת הוונדטה מעמידה את ברהמן מעל כולם, ובבגווד גיטה קרישנה עומד מעל כל האלים. גם בהמשך קמו מפעם לפעם הוגים דתיים שונים שהעמידו אל אחד מעל שאר האלים. מבחינת היהדות אמונה כזו נקראת "עבודה זרה בשיתוף" והיא אמנם אסורה על יהודים, אך מותרת לגויים.

הגשר האלוהי – ההינדואיזם הוא דת רוחנית מאוד, ועדיין הוא נזקק לפסלים. כאן לדעת היימן על ההינדואיזם ללמוד מהיהדות כיצד לסלק את הנטייה הזו ולדבוק באל רוחני לגמרי. ראוי לציין, כי כאן היימן מביא את דעת הרמב"ן האומר כי לכל עם יש "שר" משלו, שמונה על-ידי אלוהים. לי קשה לראות שוני גדול בין עמדה כזו ובין מה שהיימן כינה קודם לכן "עבודה זרה בשיתוף". ההבדל קטן וסמנטי לדעתי.

גשר גלגול הנשמות והסמסרה – שתי הדתות מאמינות בגלגול נשמות, אף שבפרטי תיאור התהליך הן שונות זו מזו. כאן צריך להעיר, כי לא כל השיטות ביהדות מחזיקות בדעה כי קיים גלגול נשמות, זה החל להיות מדובר רק בכתבי הקבלה, המאוחרת יחסית.

גשר הקורבן – בשתי הדתות בעבר היו רגילים להקריב קורבנות, אך בהמשך חל מפנה שהפסיק או המעיט מאוד מנהג זה. ביהדות המפנה חל עם חורבן בית המקדש השני, ובהינדואיזם עם המעבר מהוודות לאופנישדות.

גשר הפנימיות והכוונה – בשתי הדתות יש חשיבות עליונה בהתבוננות הפנימית, אלא שלדעת היימן בהינדואיזם הכלים המצויים לשם כך מפותחים יותר, ועל כן זו נקודה שבה היהדות יכולה ללמוד מההינדואיזם.

גשר הלשון – בשתי הדתות לשון כתבי הקודש – עברית או סנסקריט – נחשבות מקודשות, ובשתיהן קיימות תנועות להחזרת השימוש היומיומי בהן, כשלגבי העברית תנועה זו כבר הוכתרה בהצלחה. אך יש לציין כי בעוד בהינדואיזם מקדשים בעיקר את צליל ההגייה של המילה, ביהדות הקדושה ניתנת לצורתה ולמבנה הפונטי שלה.

גשר המוות – בשתי הדתות יש תיאורים והדרכות דומים בנוגע להתמודדות עם המוות, על אף הפערים בנוגע לשאלה מה קורה לאחריו.

 

לסיכום, ספר נחמד מאוד, שמצליח לעמוד במשימה שהוא מציב לעצמו ולהשוות בין היהדות וההינדואיזם בעיקרים. וכל זה במסגרת מצומצמת של פורמט ספר כיס, שיכול להיכנס לכל מקטורן (אם עדיין אנשים לובשים את זה). כמו כן, ניכר שלמחבר ידע רב בשתי הדתות.

עם זאת, צריך לומר שהספר מכיל הכללות לא מעטות. יש בעיה מהותית באמירה "היהדות אומרת" או "לפי ההינדואיזם", שכן כל אחת מהדתות הללו היא מערכת שלמה, המכילה שיטות שונות ולעיתים סותרות. המחבר כנראה מודע לזה, שכן הוא כותב בתחילה שישתמש במתכונת הניסוח הזו לעיתים נדירות בלבד, אך למעשה אין הוא עומד בכך ומשתמש בה כל הזמן. אפילו, כפי שהערתי לעיל, בדעה כמו גלגול נשמות לפי היהדות, שכלל אינה מוסכמת על הכול. אבל ההכללה הרי נצרכת במין ספר כזה, שמשווה בין שתי דתות שונות, ועוד בצורה כה קצרה, כאמור.

הערה נוספת היא לגבי הנחיצות של ההשוואה, שהיא לגמרי לא ברורה. ברור שהכותב בא מתוך עולמה של היהדות, מדוע הוא כל כך רוצה שדת רחוקה אחרת תדמה לה? אבל אף שהדבר לא ברור, עדיין ההשוואה מעניינת, ואולי די בכך.

והערה אחרונה, לשונית: לדעתי ישנה טעות לשונית בכותרת הספר וצריך היה לכתוב "יהדות והינדואיזם ומה שביניהם", שהרי הינדואיזם הוא זכר, "ההינדואיזם אומר", להבדיל למשל מ"דת ההינדו", שהיא אכן נקבה. ואולם, אין הדבר מעיד כלל על תוכן הספר, שהוא ערוך היטב מבחינה לשונית.

 

יהדות והינדואיזם

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s