על הביטוי "האמת שלי"

פוסט שלי בפייסבוק:

שידור חוזר. שוב מישהו השתמש בביטוי "האמת שלי", ובתגובות בין היתר כתבו לו:

"האמת אחת. אוביקטיבית ונצחית.

אך תפיסת האמת תמיד תהיה סוביקטיבית ומשתנה".

 

לזה אולי כדאי להוסיף:

"האמת אחת, האמת יפה, לה נעבוד ולה נקריב נסכים.

אין כאמת, והיא בכיסנו, גם אם נסכים שלא להסכים…".

 

ובאמת, היחס הזה של אנשים לאמת – מושג שאין הם טורחים להסבירו – מזכיר לי סגידה לאלים.

 

ובאמת, ראוי לציין כי המילה העברית "אמת" היא כנראה גלגול של האלה המצרית מע'ת, "אשר מסמלת את הצדק הקוסמי של היקום ואת האמת והכנות".

 

אז כשפונטוס פילטוס שאל את השאלה הפילוסופית ביותר (ואולי היחידה) בברית החדשה: מהי אמת? אפשר היה פשוט לענות לו: אלה מצרית עתיקה.

 

עד כאן הפוסט, ועתה אוסיף.

מה שאמרתי על התגלגלותה של האלה המצרית מע'ת במילה העברית אמת, חשוב לציין שזו השערה שאיני בטוח שהיא מקובלת אצל החוקרים, אף על פי ששמעתי עוד אנשים חוץ ממני שסבורים כך.

מה שבטוח ומקובל אצל בלשנים הוא, שהשורש של המילה אמת הוא אמ"נ. כך למשל נכתב בקונקורדנציה התנ"כית.

 

עתה, שורש אמ"נ מורה בפירוש על אמונה, שהיא במהותה סובייקטיבית. ואפשר לגזור מכאן מילים נוספות, כמו נאמן, שמשמעותה יציב, אך גם כאן אין משמעות של אובייקטיביות, מה גם שניתן לומר "נאמן עליי", שוב בנימה אישית.

כאן כדאי לציין, כי מבחינה לשונית, מה שאתה מאמין בו הוא מה שאתה סומך עליו, נסמך עליו. אם כך, אמונה מקבלת משמעות ספציפית מאוד, דעה שאתה מוכן ללכת לפיה, לא כזו שאתה חושב שהיא האמת המוחלטת ואין שום סיכוי שהיא שגויה.

במובן הזה, הפילוסופיה המודרנית, וכן התרבות הנוצרית, מעט עיוותו את משמעות המילים הראשונית, כפי שהיא מופיעה בתנ"ך, ועדיף לחזור למשמעות המקורית, החכמה יותר לדעתי.

ובכל מקרה אנו רואים שהמינוח העברי סובלני הרבה יותר ממה שנדמה לנו, לפחות לפי ההסבר השורשי. אבל לפי ההסבר של שאילה מתרבות מצרים, בהחלט אפשר להבין איך הערצת האמת הבלתי מושכלת הפכה למעין עבודת אלילים.

 

ובמילה אחת אומר, כי היא בלתי מושכלת, שכן היא מתעלמת מההתקדמות הפילוסופית עצמה. כבר קאנט אמר שכל ידיעותינו על העולם מתואמות עם תפיסתנו אותו, אף על פי שאצלו עוד נשאר "הדבר כשלעצמו", שניתן לראותו כזהה למושג האמת. ואף שאין לנו גישה אליו. אך בהמשך הדרך ניטשה הציג את הפרספקטיביזם שלו, ששלל כל מעמד מהדבר כשלעצמו ומההאמת. ראו בתחילת "הרצון לעוצמה", או כאן:
פרספקטיביזם (מהמילה פרספקטיבה, נקודת מבט) היא תפיסת עולם פילוסופית פוסט-מודרנית שהתווה הפילוסוף פרידריך ניטשה, לפיה ידיעה והערכה של המציאות אפשרית רק באמצעות פרשנות של האינדיבידואל, מנקודת מבטו הרלטיביסטית-סובייקטיבית, זאת בדומה לגישתו של ההוגה ז'אן פול סארטר. לפי גישה זו אין אמת עובדתית מוחלטת אחת, אלא האמת מתקבלת משילוב של נקודות מבט נבדלות. על פי ניטשה, נסיונו האישי של המתבונן, כתלות בזמן, במקום, בחיברות, בחינוך, ובמבנה הנפשי שלו מעצב את מאפייני ברירת המחדל של נקודת מבטו, ה"בעד" ו"נגד" בפרשנותו אינם מבוססי רציונל אלא מהווים פועל יוצא של מניעיו האישיים, בין אם אינטרסים, או צרכים. לפי הגישה, מערכת החוקים של הפרט חשופה להשתנות מתמדת ואין בה רצף והמשכיות. לפי הפרספקטיביזם, האתיקה אינה עובדתיות, אלא מביעה את עמדות, רגשות והנחיות הפרט. מערכת הערכים היא ארעית והמוסר נגזר מתהליך גיבוש האישיות.

https://he.wikipedia.org/wiki/%D7%A4%D7%A8%D7%A1%D7%A4%D7%A7%D7%98%D7%99%D7%91%D7%99%D7%96%D7%9D

 

מכאן התובנה הזו התגלגלה להגות הפוסטמודרנית.

וכן, אפשר לנסות לחלוק עליה, אך רצוי להביא טיעונים רציניים וכאלה שמתמודדים עם טיעוני הנגד ועם ההיסטוריה שלל ההגות, ולא רק לחזור לתפיסה אינטואיטיבית מוטעית.

וזאת מבלי לציין שטענת "יש אמת אחת" בדרך כלל באה רק כדי לסלול את הדרך להמשכה המובלע "והיא אצלי" – גישה מסוכנת מאוד.

 

עד כאן על קצה המזלג. וגם בצורה שאינה מנוסחת היטב. אולי אעבד את זה בעתיד.

 

וראו גם – רלטיביזם:

https://he.wikipedia.org/wiki/%D7%A8%D7%9C%D7%98%D7%99%D7%91%D7%99%D7%96%D7%9D

אוסיף:

יש הרואים אמת כהתאמה. גם כאן יתכן שיש רובד לשוני מחבר, שהרי תאם הוא שינוי אותיות של אמת.

כך הגבתי שם:

זו לא אמת, אלה עובדות. אני חושב שהגדרה אחת של אמת יכולה להיות התאמה בין אמירות ובין עובדות. אך את זה קשה מאוד לקבוע, כי המציאות מתעתעת.

בכיוון זה הולך ויטגנשטיין.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s