"הסודות המתמטיים של הסימפסונים"/ מאת סיימון סינג

הסודות המתמטיים של הסימפסונים/ ביקורת מאת חגי הופר

"הסודות המתמטיים של הסימפסונים" מאת סיימון סינג, ידיעות, 2018, 286 עמ'.

אני מחבב מתמטיקה (לא מסובכת מדי) וגם את הסימפסונים, ואהבתי את ספריו הקודמים של סיימון סינג, כך שמאוד קשה להיכשל כאן – ואכן אין כאן כישלון, אלא ספר מהנה ביותר.

מספריו הקודמים של סינג קראתי את המפורסמים ביותר – "המשפט האחרון של פרמה" המופתי, ו"סודות ההצפנה" המעניין. אין ספק שהוא יודע לכתוב ולהנגיש חומר מדעי. הפעם הוא עושה זאת עם המתמטיקה, כפי שהיא מופיעה בסדרה המפורסמת והמוצלחת "משפחת סימפסון".

כבר כתבו על הרבה אספקטים של הסדרה הזו, בין היתר את הספר "הסימפסונים ופילוסופיה", שאף תורגם לעברית, אבל לדעת סינג אספקט המתמטיקה צריך להיחשב מרכזי, שכן הוא חוזר הרבה בסדרה.

תופעה מעניינת שסינג מציין בהקשר זה היא ריבוי הכותבים בעלי הרקע המתמטי שעובדים כתסריטאים בסדרה זו. מספרם גדול מאוד, והם מחזיקים בתארים מתקדמים, עד תואר ד"ר.

ובאמת, לאורך כל הספר סינג מפענח שורה ארוכה של רמזים מתמטיים הפזורים לאורך פרקי הסדרה השונים, כשלעיתים הצופה נדרש להקפיא את התמונה כדי לקלוט אותם. אנו יודעים שהסימפסונים היא סדרה גאונית, אך כאן מתגלות עוד כמה שכבות שלא חשבנו עליהן.

אין טעם שאפרט את פרטי התגליות, אותן תוכלו לקרוא בעצמכם. רק אוכל לומר שלא נדרש ידע מוקדם רציני במתמטיקה כדי להבין אותן, שכן רובן פשוטות מאוד. לכן אדגיש, כי על אף שרבים נרתעים ממתמטיקה, כדאי להם להשהות את רתיעתם כאן, ואז יצאו נשכרים. זה באמת בכלל לא נורא.

מצד שני, מי שמחפש כאן העמקה ברעיונות מתמטיים – לא ימצא את מבוקשו. רוב החומר פשוט מאוד, וגם יותר שייך לאנקדוטות וסיפורים בשטח המתמטיקה מאשר למתמטיקה טהורה. כך, הרבה מפורט על "מספר ארדש", שאינו אלא מספר האנשים המבדילים בין מתמטיקאי מסוים למתמטיקאי ארדש, הנספרים לפי פרסומים משותפים. או כך מסופר על מספר מונית, שהמתמטיקאי רמנוג'אן מצא לו ייחוד (אני זוכר את הקטע הזה מהסרט על רמנוג'אן, "האיש שידע אינסוף").

כמו כן אעיר, כי הקטע היפה ביותר בעיניי בספר הוא הקטע בו הומר כותב משפט מתמטי שמפריך-לכאורה את המשפט האחרון של פרמה, שכבר הוכח. לא אגלה לכם את הפרטים, רק אומר שהם מלבבים. מלבד זאת, כאן חוזר סינג על כמה מדבריו בספרו על פרמה, ובהמשך חוזר על כמה דברים מספרו על ההצפנה, שכן ההקשר מחייב זאת.

 

לסיכום, ספר חביב מאוד, ולא מאוד מחייב. אני נהניתי ממנו מאוד וממליץ עליו לכולם.

 

טעות אחת בולטת מצאתי בספר:

בעמ' 58 נכתב: "אלקווין מיורק… הנחשב בעיני רבים לאדם המלומד ביותר באירופה של המאה השמונה-עשרה".

צריך היה לכתוב: "של המאה השמינית" (מעט היגיון ומעט ויקיפדיה).

 

 

הסודות המתמטיים של הסימפסונים. עטיפה מקור

2 מחשבות על “"הסודות המתמטיים של הסימפסונים"/ מאת סיימון סינג

  1. אכן ספר חביב מאד. קראתי בו לפני ההדפה על מנת למצוא שגיאות ודווקא את מה שאתה ציינת לא ראיתי. חבל, אבל אין הרבה מה לעשות. נכון שהמשפט צריך להדליק נורה אדומה כלשהי, אבל דברים חומקים תחת הראדר…. נתנחם בעובדה שצאת רק שגיאה בולטת אחת. אני יכול להעיד על כמה שלרבה המזל נתפסו בזמן הנכון.
    כנראה שצריך לתת כל ספר לפני ההדפסה להרבה אנשים, מתחומים ורקעים שונים (אני בדקתי יותר את הצד המתימטי), אבל תמיד משהו יישאר

    אהבתי

    1. תודה גדי. ראיתי את הקרדיט שקיבלת שם, כל הכבוד. אכן, טעויות לפעמים נופלות. אני ציינתי זאת לטובת הקוראים וכן עבור ההוצאה, שיוכלו לתקן במהדורות נוספות.

      אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s