"אלכסנדר הגדול"/ מאת ביל יני

"אלכסנדר הגדול – לקחים מפועלו של המצביא הבלתי-מנוצח בהיסטוריה" מאת ביל יני, מודן, 2010, 242 עמ'.

מה הידע הבסיסי שאנו יודעים על אלכסנדר מוקדון, או אלכסנדר הגדול? הוא פעל במחצית השנייה של המאה הרביעית לפני הספירה, והיה בנו של פיליפוס שהיה שליט במוקדון. בנעוריו אריסטו היה המורה הפרטי שלו. ועל פי האגדה הוא התיר את הקשר הגורדי, או יותר נכון חתך אותו בחרבו. נאמר כי מי שיתיר קשר זה יהיה שליט אסיה. לימים, אכן אלכסנדר כינה עצמו "מלך אסיה".

הוא ביסס את שליטתו ביוון ואז יצא למסע כיבושים. האויב המרכזי שלו היה דריווש השלישי, מלך האימפריה הפרסית. אך אלכסנדר ניצח אותו ובנה אימפריה אף גדולה משלו. בכיבושיו הגיע עד להודו, ושם נתקל בפילי המלחמה, שישמשו את היוונים בעצמם בהמשך, כפי שידוע לנו היטב מן ההיסטוריה שלנו.

הוא מת צעיר מאוד, בשנתו ה-33, ממחלה, אף כי יש הטוענים שהייתה זו הרעלה. אחריו החלו קרבות הדיאדוכים, היורשים, והאימפריה התפצלה.

את הידיעות על אלכסנדר מספקים לנו בעיקר חמישה היסטוריונים בני העת העתיקה, שהידוע ביניהם כמדומני הוא פלוטרכוס.

 

אבל בספר זה מורחבת היריעה הרבה יותר. בעיקר הוא מתאר בצורה מפורטת את כל הקרבות הרבים של אלכסנדר. קרבות אלה נלמדים עד היום בבתי ספר צבאיים.

ואולם – דא עקא – מה שמעניין אנשי צבא מיומנים לא בהכרח עשוי לעניין אדם מן השורה. אני מצאתי את עצמי משתעמם רוב הזמן בקריאת כל המלחמות האלה. פעם נעו מכאן לכאן ופעם לשם, פעם תקפו מימין ופעם משמאל, פעם היו להם כך וכך חיילים וכך וכך פרשים ופעם מספרים אחרים. מה זה חשוב? כלומר, כאמור, זה חשוב לאנשי צבא, ולהיסטוריונים – ויש אנשים המקדישים את חייהם ללימוד מלחמותיו של אלכסנדר – אבל אותי, אדם מן הישוב, זה פחות עניין.

במקביל לקריאה בספר עיינתי גם בערך הויקיפדיה של אלכסנדר. הוא מפורט מאוד, ואת ערכי המשנה אפשר לפתוח לערכים מורחבים עוד יותר, למי שמעוניין בכך, ונראה לי שהמתעניין בנושא ימצא את רוב מבוקשו כבר שם.

 

בכל אופן אעיר, כי ספרים היסטוריים הם לא חומר הקריאה הרגיל שלי. אך בתקופה הקרובה אני מתכוון לקרוא עוד בתחום זה. אחת הסיבות לכך היא כי היצע הספרים בתחומים הרגילים שלי החל להצטמצם לפי תחושתי. כן כן, גם זה קורה. ועל כן, כמו אלכסנדר, אחפש לי מרחבי מחייה נוספים. אני רק מקווה שהספרים שאקרא יהיו מעניינים יותר מספר זה, אחרת ההרפתקה הזו תהיה יותר קצרה ממה שנראה לי כעת.

 

הערה אחרונה. בקיץ האחרון ביקרתי בראש הנקרה, ושם לפני הכניסה לנקרות מוקרן סרט קצר, ובו נאמר כי הנקרות נקראות כך כי בימי אלכסנדר הוא חפר תעלות מאיזור לבנון ואיזור ארץ ישראל (במקורות אחרים קראתי הסברים אחרים). דבר זה כמדומני לא מוזכר בספר, ואכן הוא שייך יותר להיסטוריה מקומית, שהרזולוציה שלה מדויקת יותר. ובכל אופן, טוב לדעת שיש עוד לאן להרחיב.

 

 

אלכסנדר הגדול

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s