"תפסתם את זה? – ציטוטים מובחרים ממניטו"/ בעריכת ספי גלדצהלר

"תפסתם את זה? – ציטוטים מובחרים ממניטו" מאת יהודה ליאון אשכנזי, בעריכת ספי גלדצהלר, [כנראה הוצאה עצמית], 2018, 219 עמ', מהדורת כיס.

הרבה שמעתי על מניטו, הרי הוא הרב יהודה (או יהודא)  ליאון אשכנזי, שהיה מורם של רבים וטובים, למשל של הרב אורי שרקי ועוד. ואולם, מעולם לא יצא לי לקרוא אותו ברצינות, משום מה. כלומר, חוץ מציטוטים ממנו שהובאו על ידי אחרים פה ושם, כלומר מכלי שני. והנה תפס את עיני ספר חדש זה, בפורמט של ספר כיס קטן, המנסה להביא עיקרים מתוך שיטתו בציטוטים קצרים מתוך כתביו ומתוך הקלטות. על כן שמחתי, קניתי וקראתי (בפרפרזה על יוליוס קיסר. ואולי עליי לכתוב – קניתי, קראתי ועתה אני כותב סקירה).

את הספר קראתי ביום אחד ובאמת הוא מעט המחזיק מרובה. מדי פעם יוצאים לאור לקטים כאלה מאת רבנים או אישים אחרים, ולרוב הם אינם מעמיקים מספיק. לא כן כאן, להערכתי, אלא שהציטוטים ארוכים מספיק ועל מגוון נושאים רחב מספיק כדי לתת מושג טוב על האיש ועל תורתו. כך, אמנם זה הספר הראשון שלו שאני קורא, אך כבר אני חש שיש לי אחיזה מסוימת בדבריו, שהצלחתי להבין לפחות את הכיוון הכללי שלו, וזו הצלחה לספר.

מהתרשמותי מדובר ברב מתון מאוד, וזאת על אף נאמנותו המוחלטת למסורת ישראל. כך, למשל, הוא כותב בקטע אחד שחיבבתי ואף שיתפתי בפייסבוק:

 

"[יוסף מנותק] – הדיבורים והמעשים האנטי יהודים, האנטי ישראלים של החלק הזה של העם, באופן עמוק מאד זה הערכים האמיתיים של התורה. ומכיוון שהיה פילוג בין המידות, אז זה יוצא בפנים זועפות כאלו. אם היתה אהבה עמוקה בין כל הצדדים, זה לא היה ככה! תפסתם מה שאמרתי כן? גם ליוסף יש איזה מן שריד… כן? [המספד, עמ' 102 + תוספת תמליל]".

ובהערה מוסף:

"רומז לראש מפלגת מרץ לשעבר – יוסי שריד. מניטו פה אומר שגם עמדות שנראות הפוכות מעמדת התורה, הן חלק מערכי היהדות, אך כדי לחשוף זאת צריכה להיות אהבה בין הצדדים. אהבה שתוביל לחיבור ואינטראקציה בין ערכים. אז יתברר שאפילו עמדות השמאל הקיצוני הן חלק מערכי היהדות" (עמ' 31).

 

בעיניי זהו מסר חיובי מאוד ונחוץ מאוד היום, והיכן נמצא רבנים שיתבטאו כך? יש, אבל מעט. ושימו לב גם לביטוי "תפסתם מה שאמרתי?". זהו ביטוי שמניטו היה חוזר עליו הרבה וממנו שם הספר.

כך גם מתמודד מניטו בכבוד עם מוקשים למיניהם כמו היחס לנשים ולגויים. בקשר לנשים הוא אומר, למשל – "לנשים יש פחות מצוות מאשר לגברים כי מטבען התיקון הזה של מצוות הקשורות לממד הזמן – כבר נעשה" (עמ' 42), ועל הגויים הוא אומר שאמנם יש אמרה לפיה "אתם קרויים אדם ואין אומות העולם קרויים אדם", אלא שיש להבחין בין "אדם" ו"האדם", כשהראשון מיוחס לישראל והשני גם לגויים. בעיניי זהו פיתול לא מוצלח במיוחד, ואני מעדיף להתנער כללית מאמירה זו, אך בכל זאת אני יכול להעריך את המתינות שבדברי מניטו. כפי שאמרתי בתחילה  – מדובר ברב מתון מאוד, וזאת על אף נאמנותו המוחלטת למסורת ישראל.

באותו אופן הוא גם מסביר את אמירתו של הרב קוק בדבר יתרון היהודי על הגוי, כביכול או למעשה. הוא מסביר שליהודי יש רק נשמה מיוחדת, שאף הגר מקבל אותה, ואין לו כל יתרון מהותי אחר.

ובאופן כללי, הוא מושפע הרבה מהרב קוק. כך למשל בנקודה עיקרית מאוד – הוא רואה בהרצל מעין משיח בן יוסף, או על כל פנים בציונות מעין תחילת הגאולה, כשעדיין מחכים למשיח בן דוד, שיחזיר את ישראל לאביהם שבשמיים, כפי שמפורט בכתובים עליו, ושיפנה גם לכל העמים. את תחילת השלב הזה הוא רואה בניצחון ב-1967, ובכך כנראה אפשר לשייכו לזרם המשיחי בעם. ואולי יש לזה גם קשר להדתה ההולכת וגוברת, כפי שאנו נוכחים לראות בתקופתנו הזו.

 

לסיכום, אפשר להסכים ואפשר לא להסכים, אך אני מצאתי עניין בספר זה, שיצר אצלי היכרות ראשונה עם מניטו, הרב הגדול, ועל כן אני חושב שכדאי לקרוא בו.

איני יודע אם ניתן למצוא את הספר בחנויות. אין פרטים עליו בינתיים ברשת. אני קניתי אותו בחנות הולצר ספרים בירושלים, ושם יש עוד עותקים. כמו כן, מאת אותו מחבר, ספי גלדצהלר, יצא כנראה במקביל ספר נוסף על מניטו – מסע בראשית. עדיין לא קראתי, אך שווה לבדוק.

תפסתם את זה2

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s