על הקורס "רעיונות מרכזיים בפיזיקה" של "קמפוס"

טוב, פחות משבוע אחרי שנחשפתי לאתר "קמפוס" והמלצתי עליו, סיימתי את הקורס הראשון שלי בו – רעיונות מרכזיים בפיזיקה. זהו קורס מעולה! כבר הרבה זמן לא ראיתי, בכל תחום, משהו מעולה כזה. עד כדי כך. בקורס מועברים הרעיונות המרכזיים והחשובים בפיזיקה, החלק מהפיזיקה הקלסית (קצת מהיוונים, אך בעיקר מתקופת ניוטון, או קצת לפניו) וכלה בזו המודרנית – תורת היחסות ותורת הקוונטים, והכול בצורה פשוטה ונהירה, בסרטונים מושקעים, כולל צפייה בעריכת ניסויים שונים, תוך שילוב אנימציות מועילות, ועם שאלות שונות במהלך כל פרק לימוד ובסופו.

למרות שעל רוב החומר קראתי בעבר – למשל בספרו המצוין כשלעצמו של יורם קירש "היקום על פי הפיזיקה המודרנית" (והוא גם כתב את רוב ספרי האוניברסיטה הפתוחה בתחום) – עדיין הרבה דברים התחדשו לי והתחדדו אצלי. אני מרגיש עכשיו בעל ידע די סביר בתחום, למרות שבוודאי יש עוד הרבה מה ללמוד – ואני מזרז את העוסקים בדבר לעשות קורסים נוספים בתחום! הדבר המרכזי להערכתי שיש להשלים לחומר הנלמד הם החישובים המתמטיים המדויקים, אך לגמרי מובן מדוע לא נכנסו אליהם במסגרת קורס מבואי כזה.

 

אתן דוגמה קטנה לדבר שמצאתי בקורס וסקרן אותי.

חוק קולון

זו תמונה מתוך אחד סרטוני הוידאו. המשוואה הראשונה היא חוק קולון שעוסק באלקטרומגנטיות, והמשוואה השנייה היא חוק הכבידה של ניוטון. עתה, למרות שהצליחו לאחד את כל החוקים האלקטרומגנטיים, לא הצליחו לאחד אותם עם חוק הכבידה. לא הצליחו ליצור חוקיות אחידה של חוקי הטבע, וזאת למרות שרואים בבירור ששני החוקים האלה זהים בצורתם. בעיניי זו עובדה מרתקת. נזכור שאיינשטיין הקדיש את כל שנותיו המאוחרות בניסיון למצוא תיאוריית שדה מאוחד כזו – ונכשל בזה (והוא בוודאי הכיר את הזהות הנראית פה).

 

זו דוגמה מהמכניקה הקלסית. כמובן, כשמגיעים לפיזיקה המודרנית הדברים מסתבכים מאוד. כבר תורת היחסות נראית בלתי סבירה בעליל, ואינה נתפסת בצורה אינטואיטיבית. ולאחר מכן באה תורת הקוונטים, שלגמרי שוברת את מה שחשבנו קודם על העולם. כאן, למשל, אין כל מציאות אובייקטיבית (דיון שהזכיר לי את הדיון הפילוסופי באותם נושאים, שהתקיים כמאתיים שנה קודם לכן). ואכן, השאלות הפילוסופיות שעולות כאן הן רבות. אעיר גם שהקורס לא מתעלם מן ההיבט הפילוסופי לכל אורכו (למשל יש בו דיון מעניין על דטרמיניזם, שכולל התייחסות לתורת הכאוס), גם אם אינו מתמקד בו. והתייחסות חוזרת נוספת היא לפילוסופיה של המדע ולצורת ההתפתחות של תיאוריה מדעית ראויה, כמוסבר וכמודגם.

 

בקיצור, אני ממליץ מאוד לנסות את הקורס הזה. אני כשלעצמי כבר עובר לקורס הבא, ונראה לי שהוא יהיה יסודות הכימיה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s