על עוד שני קורסים שלמדתי באתר "קמפוס" – כימיה ופסיכולוגיה

קורס בכימיה – צ'ק.

קורס מצוין. היה לי מעט ידע בתחום ולמדתי המון. במיוחד התרשמתי מההסבר המראה כיצד הכימיה מתבססת על מכניקת הקוונטים – דבר שלא היה לי מושג אודותיו. כללית, כל הכימיה נלמדת מהמבנה האטומי של הטבלה המחזורית, ומכניקת הקוונטים מסדרת את האלקטרונים ברמות אורביטלים שונות.

ועדיין, התקשיתי בצד הפורמלי של המשוואות הכימיות. הן הוסברו, אך אולי לא בצורה טובה מספיק, או שאולי בגלל חוסר הידע המוקדם שלי בתחום צריך לזקוף את הדבר לחובתי. כמו כן, בקורס זה, שלא כמו בקורס בפיזיקה, יש הרבה חומר שמועבר כטקסט ולא בסרטונים, ואודה שלפעמים דילגתי על קטעי טקסט שלמים. אכן, העצלנות היום…

דבר זה התבטא בציון בסוף הקורס, שהיה נמוך משמעותית מהציון שקיבלתי במבחן המסכם בקורס הפיזיקה.

 

וכן-

קורס בפסיכולוגיה – צ'ק.

גם זה קורס מצוין. כאן דווקא באתי עם הרבה ידע מוקדם, למשל קראתי את רוב ספרי האוניברסיטה הפתוחה בתחום. ועדיין, הקורס חידש לא מעט, וגם חידד דברים.

ההתרכזות כאן היא בפסיכולוגיה היכולה להימדד במדדים מדעיים, דרך ניסויים שונים, או דרך שאלונים, ולא בפסיכולוגיה התיאורטית יותר, שנהגתה על-ידי הוגים גדולים ומפורסמים. כך למשל, פרויד כמעט שאינו מוזכר. זה קצת מוזר בקורס בפסיכולוגיה, אך יש כאן גם צד חיובי בולט, שכן ההתרכזות כאן היא בצד היותר מדעי של תחום מחקר זה.

גם בקורס זה, כמו בקורסים הקודמים ואולי אף יותר מהם, יש התרכזות החוזרת על עצמה על תיאור השיטה המדעית בפעולה. זה היה נחמד בהתחלה, וגם חשוב, אך החזרה על העניין קצת מתחילה להעיק. ובכל זאת, בקורס זה יש לה חשיבות מיוחדת, שכן היו מי שערערו על היות הפסיכולוגיה – לפחות בחלקה – תחום מדעי, וכאן מראים בדיוק מדוע היא כן כזו, כאמור.

מודעות פרסומת

2 מחשבות על “על עוד שני קורסים שלמדתי באתר "קמפוס" – כימיה ופסיכולוגיה

  1. זה מאוד מעודד שפרויד הושאר בצד… עד לאחרונה היו באקדמיות כאן כמה מאחרוני תומכיו (עדיין יש, בצורות אחרות – פוסט-מודרניסטים וחובבי אנליזות).
    הערכה מודרנית צריכה לדעתי לצמצם את חלקו, כמי שקידם את התחום בתודעה הציבורית, יותר מאשר חידש.

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s