"יש אלוהים בקהל"/ מאת טל קינן

"יש אלוהים בקהל – יהדות במאה העשרים ואחת" מאת טל קינן, כז"ב דביר, 2018, 239 עמ'.

טל קינן הוא מייסד של חברת השקעות, נולד וגדל בארה"ב, עלה לארץ בגיל 20 ושירת כטייס קרב. היום הוא מחלק את זמנו בין ניו-יורק וישראל.

בספר זה שני נדבכים. באחד הוא מספר את סיפור חייו, תוך הדגשה מיוחדת של הנקודות בהן היהדות וישראל היוו סמן חשוב עבורו, דבר המתחיל בחוסר ידיעה ועניין, ומגיע למעורבות עמוקה ויסודית. נדבך שני הוא המחשבות שיש לקינן על גורל עם ישראל, על ההווה, ובעיקר על העתיד.

ההתמקדות בסיפור האישי היא, להערכתי, דרך מאוד אמריקאית, וכאן בא לידי ביטוי רקעו האמריקאי של קינן. בספרים אמריקאים רבים אני מוצא את הדגש הזה, וגם בספרי עיון לכל דבר משולבים בפעמים רבות גם אספקטים ביוגרפיים. כנראה האידיאולוגיה העומדת מאחורי זה היא שכל עניין צריך לעבור דרך הסיפור האישי. בכל מקרה, בספר זה, הסיפור האישי והרעיונות קשורים באופן הדוק.

אחד הרעיונות, למשל, היא חלוקתו של קינן את החברה הישראלית לארבעה סקטורים נפרדים – התיאוקרטים, שהם החרדים, החילוניסטים, שהם החילוניים ובעיקר בתל-אביב (אך גם דתיים שתומכים בהפרדת הדת מהמדינה), הטריטוריאליסטים, שלהם חשובה האדמה, וכאן הקבוצה המרכזית היא המתנחלים, והמגזר הרביעי (המופיע בנפרד), של אנשי הפריפריה, היהודים והערבים, שהם גם לרוב העניים, החצר האחורית של החברה. אני לא בטוח שבזאת כיסינו את כולם, אך בכל אופן לאלה קינן מתייחס.

קינן מנסה לענות על השאלה כיצד מתמודדים עם המורכבות הזו, ובספרו הוא מעלה רעיונות והרהורים שונים, שלא אוכל, וגם לא ארצה, לחזור על כולם. בסופו של דבר הוא מציע מודל לעתיד, הכולל התייחסות הן לצד הרוחני והן לצד החומרי. בצד הרוחני הוא מציע לאמץ את חוכמת ההמונים, שכל העם יחליט מהם עיקרי היהדות שיש להנחיל לדורות הבאים. הוא עצמו בדק את הדבר באופן מצומצם וגילה חמישה ערכים מרכזיים: צדק, חינוך, תרבות המחלוקת, טקסים ומסורת, קהילה. בצד החומרי, קינן מציג (בנספח אמנם) נתונים מספריים שונים, למן אחוז הילודה ועד מחיר הלימודים באוניברסיטאות בארץ ובחו"ל, ומציע מודל של "הקדש העם היהודי" שאמור יהיה לחלוש על כל האספקטים האלה.

אני חושב שיפה שאדם לוקח אחריות על מצב עמו ומנסה למצוא לו פתרונות, אך אני בספק גדול האם התוכנית של קינן תוכל לקרום עור וגידים. כפי הנראה, זה לא יקרה. השאלה אם כך, לשם מה הספר? אז קודם כל יש כאן רעיונות שאפשר לעשות בהם שימוש גם בקונסטלציה אחרת. ודבר שני, להערכתי הרעיונות של קינן מאירות בעיקר עליו, וכך מוטעם עוד יותר הסיפור האישי.

אם כך ואם כך, יש כאן שילוב ביוגרפי ותיאורטי, כאמור, והקורא יוכל למצוא עניין בזה או בזה, או "ואם שניהם כאחד טובים…". עם זאת, אני חייב לציין שאני באופן אישי התקשיתי להתחבר לספר, ועוד שאני חושב שכמוני יהיו הרבה אחרים. אולי הסיבה הזו היא באמת אופיו הכה אמריקאי של הספר, כפי שציינתי בתחילה. הספר תורגם מאנגלית, ובארה"ב אני מניח שהספר יכול להצליח, אך אני בספק אם גם בארצנו הקטנה והשונה באופייה. מאידך, אולי פחות התחברתי לספר כי ציפיתי לספר עיוני, וכאן רב חלק הפרוזה, שהוא לא "הלחם והמים" שלי, אך כן של רבים אחרים.

הקריאה, אם כך, לשיקולכם.

 

יש אלוהים בקהל

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s