"עשר אגורות"/ מאת ליאוניד פקרובסקי

"עשר אגורות" מאת ליאוניד פקרובסקי, ספריית פועלים, 2018, 169 עמ'.

אילו סיפורים יפים יש לליאוניד פקרובסקי, סיפורים פשוטים ויפים!

יש לו גם סיפור חיים מיוחד, שכן לפרנסתו הוא עובד כשומר בבניין. אין הרבה סופרים שזו עבודתם המרכזית.

דבר זה בא לידי ביטוי ברור בסיפוריו, שכן בדרך-כלל אין הם בדיוניים, אלא מתרחשים בתוך חלל עבודתו, או קשורים אליו. הוא מספר סיפורים מהחיים, וזה מעניין מאוד.

הגעתי לסיפוריו דרך סיפור אחד לדוגמה שהופיע באפליקציית "עברית", הסיפור הראשון בספר. קראתי אותו והתעוררה סקרנותי גם לסיפורים האחרים.

ואכן, מצאתי סיפורים שובי לב. בטובים שבהם קראתי וממש עניין אותי כיצד תתפתח העלילה. כאלה הם למשל הסיפור הראשון, כאמור, וגם הסיפור שממנו שם הספר, עשר אגורות. יש בין שני אלה גם מכנה משותף ברור של תיאור אנשים נרגנים שעשו צרות מיותרות למחבר.

אבל יש גם סיפורים שפחות אהבתי, צריך לומר גם את זה. למשל, הסיפור על הספר (מלשון תספורת), או זה המתרחש בהולנד, על נוף של יצירות אומנות רבות.

בנוגע לכך, קראתי שלליאוניד תואר שני בתולדות האומנות, ושאף כתב דוקטוראט, אלא שלא השלים אותו. אלא שלא הצליח להשתלב בעבודה זו בארץ. חבל. בכל מקרה, הדבר בא לידי ביטוי ברור בסיפוריו, המשלבים תיאורים של יצירות אומנות רבות. ולא רק ציורים ופסלים, אלא גם יצירות רבות, שהידע של המחבר בהן הוא בלתי נדלה כמעט, והוא משלבן בחן בסיפוריו.

וזה יתרון נוסף בסיפורים – הם לא מתקדמים בצורה ליניארית, אלא המחבר מרשה לעצמו לעיתים תכופות לסטות מהנושא המרכזי כדי לתאר זווית מסוימת שהתייחס אליה. למשל, בסיפור עשר אגורות, הוא מתחיל מתיאור פרטים שונים על המטבע עצמו, ובהמשך גולש לתיאור קפקא וסיפוריו ועוד כהנה וכהנה.

מה שמתקבל זו מרקחת חביבה של חומרים תרבותיים מן המעלה הראשונה, המשולבת בסיפור פשוט, יפה ועממי. ממש השתקפות של חייו – סופר אינטליגנטי מאוד, העובד בעבודה פשוטה מאוד, בשכר מינימום.

זהו ספרו השלישי של פקרובסקי. לא קראתי את שני הראשונים, למעט סיפורים בודדים מתוכם, וכנראה אעשה זאת בעתיד הקרוב.

לסיכום, זהו ספר חביב מאוד, נעים ומחכים, שכדאי מאוד לקרוא.

 

 

עשר_אגורות(1)

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s