"תורת האהבה של רבי עקיבא"/ מאת נפתלי רוטנברג

"תורת האהבה של רבי עקיבא" מאת נפתלי רוטנברג, כרמל, 2018, 250 עמ'.

קראתי כבר מספר ספרים על סיפורו ותורתו של רבי עקיבא. את הרומן של יוכי ברנדס "הפרדס של עקיבא" שמאוד אהבתי, את ספרו של הרב בני לאו "חכמים כרך ב'" שבחלקו הגדול מוקדש לו, ולאחרונה גם את ספרו של ראובן המר "עקיבא". כל הספרים האלה טובים, כל אחד בדרכו, ולהם מצטרף עתה ספר נוסף – ספרו של הרב והפרופסור נפתלי רוטנברג. הייחוד שלו, על כל פנים, הוא התרכזות בנושא האהבה.

בנושא הזה הרבה רוטנברג לעסוק בעבר. כך בספרו "בעקבות האהבה – על אהבה וזוגיות במקורות היהודיים", וכך בספר המאוחר יותר, שהוא מעין עיבוד של הראשון – "איילת אהבים – עיונים בחוכמת האהבה". אני קראתי את שניהם – למרות שכאמור האחד הוא עיבוד של השני – ונהניתי משניהם.

רבי עקיבא נראה באמת כבעל תורת אהבה מבוססת. קודם כל – בסיפורו האישי הידוע, עם אשתו רחל, בת כלבא שבוע, כפי שמוכר לרבים. אך גם בתורתו – הוא הציל את "שיר השירים", ספר האהבה האולטימטיבי של התנ"ך, מלהיגנז. הוא קבע את האימרה הידועה – "איש ואישה זכו – שכינה ביניהם, לא זכו – אש אוכלתם". הוא זה שקבע ש"ואהבת לרעך כמוך" הוא כלל גדול בתורה. בדברו על הבריאה בצלם אמר, כי חיבה יש לכל אדם שנברא בצלם. וגם אהבת אלוהים גדולה הייתה בו, כפי שהתבטא בעיקר במותו על קידוש ה', תוך קיום המצווה לאהוב את ה' "בכל לבבך, ובכל נפשך, ובכל מאודך". וכמו כן הוא היחיד מהארבעה שנכנס לפרדס בשלום ויצא ממנו בשלום.

את כל אלה הולך ומפרט פרופ' רוטנברג, תוך היסמכות על ממצאי המחקר מחד ועל הפרשנים המסורתיים מאידך. וכמו כן הוא מוסיף מקורות רבים אחרים, חלקם הרבה פחות ידועים, ודן בכולם באותו הקשר-גג.

אני חושב שמבין הספרים שציינתי זה אחד הספרים המעמיקים והנרחבים, על כן טוב שיצא לאור. אמנם מבחינה אישית הרגשתי חזרה מסוימת, שכן הכרתי את עיקרי הדברים, אך עדיין מצאתי חידושים מעניינים פה ושם, ומי שפחות קרא קודם לכן על הנושא ודאי שיימצא פה עניין רב.

סך הכול ספר טוב מאוד בתחומו. מפגין בקיאות רבה, קריא מאוד, ובעל נושא שבעיניי לפחות הוא מעניין מאוד.

 

רבי-עקיבא

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s