על שני ספרי מבוא לפילוסופיה

בימים האחרונים קראתי בקריאה חוזרת שני ספרי מבוא לפילוסופיה – הפילוסופים הגדולים של בריאן מגי (חצי ממנו בינתיים, ודווקא החצי השני), והיסטוריה של הפילוסופיה לצעירים מכל הגילים של נייג'ל וורברטון. להלן רשמיי.

הפילוסופים הגדולים הוא ספר מפורסם והיה רב מכר גדול, אבל בעיניי, לפי הקריאה עכשיו, הוא דווקא לא כל כך טוב. מגי בחר כ-15 פילוסופים מהחשובים ביותר, והשמיט הרבה אחרים – וזה בסדר גמור. אבל הדיון בהם ארכני ומסורבל, ועם הרבה מלל לא נחוץ. הדיון נעשה בצורת ראיונות עם פילוסופים מומחים לדבר, אחד לכל פילוסוף, ואין ספק שזה נותן מימד יותר רציני לספר, אבל עדיין, כפי שציינתי, כספר מבוא אני לא בטוח שזו הצורה הטובה ביותר.

היסטוריה של הפילוסופיה לצעירים מכל הגילים, לעומת זאת, הוא ספר מצוין! כבר כתבתי עליו אחרי הקריאה הראשונה בו. כאן המחבר מסכם בקצרה את הגותו של כל פילוסוף, כ-40 במספר!, והוא עושה זאת בצורה מצוינת, וממש נותן את הרושם שהוא אומר את כל הדברים החשובים שיש לדעת על רעיונות כל פילוסוף שהוא מזכיר.

אז נכון שתמיד אפשר לומר שלא הזכיר את זה או את זה, או שלא פירט מספיק כאן וכאן, אך סך הכול התמונה המתקבלת היא די שלמה. וזה די מפתיע, כי כמי שקרא די הרבה פילוסופיה הייתי בטוח שתהיינה לי השגות. אבל לא.

וכמובן, זה לא אומר שלא כדאי להמשיך לקרוא פילוסופיה, כדאי, אך לא הכול. בעיקר כדאי לקרוא ספרים שיש להם גם ערך מוסף ספרותי, או שהם כתובים בבהירות רבה, כמו הדיאלוגים של אפלטון, כמה מספרי ניטשה, הגיונות של דקראט וחיל ורעדה של קירקגור. פחות כדאי, לפחות לקורא ההדיוט שאין זה מקצועו, לקרוא את קאנט, הגל, או היידגר.

אפרופו היידגר, בספר הראשון נסקרים, כאמור, כ-15 פילוסופים, ופרק אחד בו מוקדש ברובו להיידגר. בספר השני, לעומת זאת, למרות שנסקרים כ-40 פילוסופים, אין שום פרק על היידגר. אפשר להרים גבה, אבל אני דווקא אהבתי גם את הבחירה הזאת. מעבר לעובדה שכתביו לא קריאים בעליל, גם לאחר שקראתי על הגותו ושמעתי הרצאות עליה אני מתקשה להבינה, או להבין את החשיבות שלה. כן, ודאי, הוא השפיע על פילוסופים רבים, אבל בעיניי הפילוסופיה שלו היא חסרת עניין ואפילו חסרת פשר. (וזאת בלי להתייחס לעובדה שהיה נאצי).

אז לסיכום, אני ממליץ יותר על הספר השני.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s