שבוע לבחירות 2019, תמונת מצב

תנו לי להפתיע אתכם.

לפי איך שהמצב נראה עכשיו בסקרים, יש רוב לגוש הימין, למרות שלגנץ יש יותר מנדטים מהליכוד. אמנם, יכול להיות שכחלון או פייגלין ימליצו דווקא על גנץ, אבל אני לא יודע עד כמה האפשרות הזו סבירה. וגם, צריך להודות, למרות ההתרעמות שהעובדה הזו יצרה (ודי בצדק) – לגנץ אין גוש בלי הערבים. לי אין בעיה עם זה, אבל לפיד התבטא בעבר שלא יישב עם 'הזועביז'.

במצב כזה ריבלין ייתן לנתניהו להרכיב את הממשלה. גם כאן, לא בטוח שזה ילך. אולי כחלון יסרב להיות בממשלה עם ראש ממשלה שיש נגדו כתבי אישום, לאחר שימוע. במצב כזה, הרבה צופים שייערכו בחירות חוזרות. אבל לא ברור מה ישתנה עקרונית לאחר הבחירות החוזרות.

ולכן – וכאן ההפתעה המשוערת – אינני חושב שישיבה של גנץ עם נתניהו היא רעיון כל-כך גרוע, ואולי אפילו זה הדבר היחיד שאפשרי.

יש לזה הרבה תועלות. קודם כל, תהיה ממשלה רחבה שתשקף את דעת רוב העם. כך, יש לקוות, יעומעמו מעט המתחים הפנימיים והשנאה ההדדית המדאיגה. כך גם יהיה מנדט להתנעת תהליך מדיני, אם ביוזמת טראמפ שתעמוד על הפרק, אם היוזמה אחרת.

הדבר לא בשמיים. נזכור שלפני שש שנים נתניהו עשה קואליציה עם לפיד ולבני, ולבני הייתה אחראית על התהליך המדיני, שעוד היה קצת בחיים אז.

דבר שני, ביבי פחות מפחיד אותי, למרות השנאה הרבה שמופנית כלפיו. לדעתי הוא מראה גם אחריות ומתינות יחסית באופן שבו הוא מטפל בנעשה בגבול הדרום, עם כל הביקורת המוצדקת. מי שכן מפחידים אותי הם סמוטריץ', שקד, בן גביר ופייגלין, על הרעיונות הקיצוניים שלהם. לכן השאלה היא לא ביבי כן או לא, אלא האם ימשכו אותו עוד ימינה או עוד למרכז/שמאלה.

הבעיה היחידה בכל הסיפור הזה אלו כתבי האישום. לפי דעתי ראש ממשלה שמוגשים נגדו כתבי אישום לא יכול להמשיך לכהן בתפקידו. זה לא מוסרי וגם לא אפקטיבי. בנוגע לבעיה הזו אין לי מה לומר, והיא אכן מהווה אבן-נגף מרכזית לאפשרות שהצגתי. ובכל זאת, אולי יצליחו להתגבר גם עליה, או אפילו 'להחליק' אותה.

כמובן שזו רק אפשרות שמקובלת עליי ואני מעדיף בכל זאת שגנץ ירכיב ממשלת מרכז-שמאל, אם זה אפשרי.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s