"זה הולך לכאוב"/ מאת אדם קיי

"זה הולך לכאוב – יומניו הסודיים של רופא מתמחה" מאת אדם קיי, הכורסא, 2019, 247 עמ'.

קודם כל, זה ספר מצחיק מאוד. מה זה מצחיק – התגלגלתי מצחוק. אמנם לא על הרצפה, אלא בצורה נורמלית ושפויה במקום מושבי, אבל התגלגלתי.

אדם קיי היה רופא בהתמחות בתחום רפואת הנשים, ובספר הוא מספר חוויות מימי התמחותו הארוכים והמפרכים. רוב הזמן הוא עובד בחדרי לידה, או לפעמים במכון פוריות, אך יש תחומי רפואה נוספים שנכנסים כאן.

הגישה שלו היא סרקסטית מאוד, חדה, עם הרבה הומור שחור. אולי יש כאלה שזה ירתיע אותם, אך יש לזכור שלרופא צריך להיות עור עבה במיוחד, כי מה שאצלנו זה אירוע חד פעמי – אם שמח כלידה ואם עצוב כמחלה – אצלו זו שגרת עבודה שחוזרת על עצמה כמה פעמים ביום.

אז כאמור, הספר מצחיק. הוא מצחיק גם באירועים החריגים והמעניינים שהוא מתאר, וגם בגישה הייחודית של קיי כלפיהם.

אך חוץ מהיותו מצחיק הוא עוד הרבה דברים. למשל, הוא מלמד ומחכים. מי שיסיים את הספר יצבור מידע רב על הליכי לידות, תקינות יותר ותקינות פחות, ועל עוד כמה דברים.

והוא גם מתאר באופן נמרץ את קשייו של מתמחה צעיר, העובד מסביב לשעון בלי מנוחה ומקבל שכר דל – כך באנגליה, ארצו של המחבר, וכך גם בישראל, פחות או יותר. לתיאור זה יש חשיבות חברתית גדולה.

כך למשל הוא אומר, כי עבודתו מכריעה בין חיים ומוות, אך בשכר המדחן שבחנייה של בית החולים מרוויח יותר ממנו… כן, זה סוג ההומור, וגם המסר.

לבסוף, בסוף הספר באה תפנית חדה, שלא אפרט אותה כדי לא לפגוע בקריאה, ורק אומר כי אז החיוך נמחק באחת.

קיי עזב את עבודתו כרופא ועבר להיות כותב תסריטים לטלוויזיה. בספר מוסבר למה. אך אם לא היה עוזב ביוזמתו, אני חושב שאחרי פרסום הספר הזה היו מעזיבים אותו. וכן, הוא כותב שהתייעץ עם יועצים משפטיים, אך נראה לי שבהרבה מקומות הוא פתח כאן פתח לתביעה משפטית שמנה. מבחינתי, זה רק עושה את הספר ליותר מעניין ונועז.

בסוף הספר קיי כותב מעיין כתב הגנה לרופאים אל מול התקפות עקרוניות שזכו להם בארצו, אנגליה. הדברים נוגעים מאוד, וטוב שיישמעו גם פה.

 

לסיכום, ספר מומלץ מאוד, ולרופאים ובמיוחד למתמחים הוא בגדר ספר חובה. גם מצחיק וגם חשוב חברתית (לא ברור איזה צד יותר נוכח, כמותית ודאי שהצחוק, אבל רק כמותית) – מה צריך יותר מזה?

 

החודש – אפריל 2019 – הספר בעשירייה של צומת ספרים

להלן אצרף שלושה ציטוטים מתוכו.

זה הולך לכאוב

קטע שמזכיר את הפרק "פוזילי ג'רי" מסיינפלד:

קיי1

קטע שמזכיר את "טובת הילד", הספר והסרט:

קיי2

ועוד בדיחה קטנה:

קיי3

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s