בישראל קיימת בורות עמוקה ביחס לנצרות

בישראל קיימת בורות עמוקה ביחס לנצרות.

לפני כמה ימים ראיתי פוסט של אבישי בן חיים, כתב לענייני חרדים ובעל תואר ד"ר למחשבת ישראל (!), בו הוא אומר ששעות ניסה לבדוק מהיכן באה האמרה "לא מה שנכנס אל הפה מטמא את האדם, אלא מה שיוצא ממנו", עד שלבסוף גילה שזו אמרה של ישו המופיעה בברית החדשה. נדהמתי. זו אחת האמרות היותר ידועות מהברית החדשה וכל ילד בארצות הנוצרים מכיר אותה, אבל אבישי בן חיים, שנושא את כל התארים שהזכרתי קודם, לא מכיר אותה!

אבל הבעיה כאן היא לא אבישי בן חיים, שהוא בחור סימפטי בסך הכול. הבעיה עמוקה הרבה יותר, והיא המופיעה בכותרת – בישראל קיימת בורות עמוקה ביחס לנצרות.

ראשית, בשום מסגרת לא מלמדים אותה, ודאי שלא בבתי הספר. שנית, גם כמעט לחלוטין לא יוצאים כאן ספרים המספרים עליה ודנים בה. אני מתכוון לספרים לקהל הרחב, ולא בתחום האקדמי הצר, שגם בו לא מופיעים הרבה ספרים, אבל משהו בכל זאת כן. איני מכיר ולו ספר אחד המיועד לקהל הרחב בנוגע לנצרות שיצא כאן בזמן האחרון, או לצורך העניין – בכלל (למעט הספרים של ההוצאות המשיחיות. וכן קצת בכלל, כגון ספריהם של קלוזנר – שאין כמעט להשיג – ופלוסר). מהבחינה הזו ישראל מתנהגת כמו שטעטל גלותי ועוד לא לגמרי נפתחה לעולם הרחב.

עכשיו, אני מבין את הרתיעה, היא מובנת לגמרי. כמובן, רבות סבלנו מאת הנוצרים לאורך ההיסטוריה והדת היהודית עוינת מאוד את הנצרות, הרבה יותר מכל דת אחרת. הנה, למשל, הבודהיזם לא מעורר כזה אנטיגוניזם, ובאמת יש שפע עצום של ספרים בעברית בתחום זה. מלבד זאת, קיים פחד שאנשים יתפתו להמרת דת (ושוב – רק לנצרות, לא לבודהיזם).

אבל כל אלה הם נימוקים שיש לדחות, כי הנימוקים מהצד השני חזקים יותר (וגם כי נימוקים אלה עצמם הם בעצם חלשים מאוד). כיום יש כשני מיליארד (!) נוצרים בעולם, וכל תרבות המערב טבולה עמוקות בנצרות. אינך יכול להבין דבר וחצי דבר בספרות העולם של אלפיים השנים האחרונות בלי רקע כלשהי במחשבה הנוצרית. מלבד זאת, הנטייה הבסיסית צריכה להיות מלחמה בבורות, ובורות בשטח זה היא בורות כמו כל בורות אחרת.

ובכן, אני מקווה שנתגבר על בורות זו. קודם כל קריאתי היא אל הוצאות הספרים, שיעשו מעשה ויוציאו לאור מעט ספרות בנושא. למשל, לפני כמה ימים הייתה כתבה ב"הארץ"[1] על חוקר יהודי, מארק ברטלר, שכתב ספר על הנצרות בהיבט יהודי (וראיון מביך למדי של ד"ר רבקה נריה בן שחר). ובכן – לתרגם! דבר שני, עשו טובה לעצמכם ולפחות קראו את טקסט הבסיס. לא יקרה לכם כלום.

[1] https://www.haaretz.co.il/blogs/rivkaneriya/BLOG-1.7317349?fbclid=IwAR1YwUoxQ281DwhyTSBM_Ogf7gFFgpUkuqje3XkjjkRdKjDtKSZJFNOVSxU

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s